KRONOLOJİ

 • 1 Ocak

  Bulgaristan AB Konseyi Dönem Başkanlığı’nı üstlendi. Yeni bir üçlü başkanlık dönemini başlatan Estonya’dan sonra başkanlığı devralan Bulgaristan, 1 Ocak-30 Haziran 2018 tarihleri arasında bu görevi sürdürdükten sonra, 1 Temmuz 2018’de dönem başkanlığını Avusturya’ya devredecek.. Kendi tarihsel ve kültürel değerlerini, Birliğin değerleriyle özdeşleştirerek ülkenin milli sloganını AB Konseyi dönem başkanlığı sloganı haline getirdi: “Birlikten kuvvet doğar.” 27 üyeli AB’nin geleceği üzerine kabul edilen Bratislava Yol Haritası ile Roma Deklarasyonu’ndaki vaatlere olan bağlılığının altını çizen Bulgaristan, dönem başkanlığı için dört öncelik alanı belirlediğini açıkladı: Avrupa’nın geleceği; güvenlik ve istikrar; Batı Balkanlar ve dijital ekonomi.

  1 Ocak

  13 Ocak

  Avrupa Komisyonu, PSD2 (Payment Services Directive - Ödeme Hizmetleri Sağlayıcısı) isimli tüzükte yaptığı değişiklikle 13 Ocak 2018 tarihinden itibaren tüketicilerin online alışverişlerde ödedikleri kredi ve banka kartlarından alınan komisyon uygulamasının kaldırıldığını açıkladı.

  23-26 Ocak

  Davos Zirvesi olarak anılan, Dünya Ekonomik Forumu tarafından düzenlenen yıllık toplantıların 48’incisi, “Parçalanan Dünyada Ortak Gelecek Oluşturmak” ana temasıyla gerçekleşti. Üç günlük zirveye toplam 110 ülkeden yaklaşık 3 bin kişi katılırken, katılımcıların yüzde 21’inin kadın siyasetçi, akademisyen, sivil toplum kuruluşu temsilcisi ve iş kadını olduğu bildirildi. Ayrıca Dünya Ekonomik Forumu buluşmalarında ilk defa toplantıyı düzenleyen yedi eş başkanın tamamen kadınlardan belirlenmesi, cinsiyet eşitliğinin toplantının gündemindeki önemini bir defa daha vurguladı. Toplantı programı, çok kutuplu bir dünyada hassas küresel problemlerin ortak çıkarlar doğrultusunda uluslararası işbirliği ile çözümüne odaklanırken, “Önce Amerika” sloganıyla korumacılık yanlısı tutumunu saklamayan ABD Başkanı Donald Trump dikkatleri üzerine çekti.

  23-26 Ocak

  27 Ocak

  Çekya’da Cumhurbaşkanlığı yarışını, göçmen karşıtı ve Rusya-Çin ekseninde politikalarıyla tanınan popülist lider Milos Zeman kazandı. 12-13 Ocak 2018 tarihlerinde ilk turu yapılan seçimlerde 9 adaydan hiçbiri seçimi kazanmak için gerekli olan yüzde 50'lik oy oranına ulaşamadı. Seçimlerin ikinci turunda oyların yüzde 52’sini alan Milos Zeman, ikinci aday Jiri Drahost’u geride bırakarak cumhurbaşkanlığı seçimlerinin galibi oldu. Bu seçimle birlikte 2013 yılından beri cumhurbaşkanlığı görevinde bulunan Milos Zeman 5 yıl daha bu görevi sürdürecek. Cumhurbaşkanının 2013’ten itibaren halk tarafından seçildiği Çekya’da 8 milyon seçmenin yüzde 66,5’inin  oy verdiği kaydedildi. 

  27 Ocak
 • 1 Şubat

  Avrupa Komisyonu, Avrupa Parlamentosunun desteğiyle sanal ödeme yöntemi olan “Blockchain” teknolojisindeki kilit gelişmeleri izlemek için oluşturduğu AB “Blockchain Gözlem ve Forumu”nun açılışını yaptı.

  2 Şubat

  Avro Alanı’nda işsizlik oranı 2017  yılı aralık ayında kaydedilen yüzde 8,7 ile 2009’dan beri en düşük seviyeye indi.

  4 Şubat

  GKRY’de ikinci turu gerçekleşen başkanlık seçimlerinde, merkez sağ Demokratik Seferberlik Partisi’nin (DİSİ) adayı Nikos Anastasiadis, sol görüşlü Emekçi Halkın İlerici Partisi’nin (AKEL) desteklediği bağımsız aday Stavros Malas’ı geride bırakarak ikinci kez başkan seçildi. Seçimlerin 28 Ocak 2018 tarihinde gerçekleşen ilk turunda yarışan dokuz adaydan hiçbirinin oy çokluğunu elde edememesi üzerine oyların yüzde 35’ini alarak ilk sırada yer alan mevcut Rum lider Anastasiadis ve yüzde 30 ile ikinci sırada yer alan eski Sağlık Bakanı Malas, ikinci turda karşı karşıya gelecek isimler olmuştu. Yüzde 73’lük katılım oranıyla gerçekleşen 2018 seçimlerinin ikinci turunda da benzer bir tablo ortaya çıktı ve oyların yüzde 56’sını alan Anastasiadis beş yıl süreyle daha Rum Yönetimi’nin başkanı olmaya hak kazandı.

  4 Şubat

  5 Şubat

  Avrupa Komisyonu, kişilerin, malların, hizmetlerin ve sermayenin AB içerisinde serbest dolaşımını temel alan Tek Pazar ekonomisine geçişin 25’inci yılını kutladı.

  5 Şubat

  7 Şubat

  Avrupa Komisyonunun 7 Şubat 2018 tarihinde açıkladığı Kış Ara Dönem Ekonomik Tahmin Raporu AB ve Avro Alanı ekonomisinin mevcut durumuna ve kısa vadedeki geleceğine yönelik umut verici bir tablo ortaya koyuyor. Komisyonun son ekonomik tahmin raporunda açıklanan verilere göre AB ve Avro Alanı ekonomisi 2017’de kaydettiği yüzde 2,4 büyüme oranıyla son 10 yılın en yüksek seviyesine ulaştı. Bu oran mali krizin ortaya çıkmasından bu yana AB’de kaydedilen en yüksek seviye olması itibarıyla dikkat çekerken mevcut durum ve gelecek açısından da olumlu sinyaller veriyor. Büyümede bu güçlü performansın devam ederek hem AB’de hem de Avro Alanı’nda 2018’de yüzde 2,3 ve 2019’da yüzde 2 oranında gerçekleşeceği tahmin ediliyor. Öte yandan önümüzdeki dönemde işsizlik ve kamu açığı oranları azalırken yatırımların da artması öngörülüyor.

  7 Şubat

  19 Şubat

  Avro Grubu Toplantısı’nda Yunanistan ve İrlanda’nın ekonomik durumları değerlendirildi. Toplantıda Avrupa İstikrar Mekanizması’nın Yunanistan ile yürütülen programın 3’üncü gözden geçirmesi hakkında bilgi verilerek ülkenin ekonomik programında üzerinde anlaşılan adımların atılmış olması memnuniyetle karşılandı. İrlanda’ya ilişkin olarak ise Avrupa Komisyonu, Avrupa Merkez Bankası ve IMF tarafından yürütülen kurtarma programı sonrası sekizinci gözetim misyonunun ülkeye yönelik bulguları ele alınarak ülkenin gösterdiği güçlü ekonomik performans memnuniyetle karşılandı.

  Avro Grubu toplantısında ele alınan diğer bir başlık olan Ekonomik ve Parasal Birliğin Derinleştirilmesi konusuna ilişkin olarak, Haziran ayına kadar şu konular üzerinde çalışılması üzerinde büyük ölçüde anlaşmaya varıldı: Avrupa İstikrar Mekanizması’nın Tek Çözümleme Fonu’na garanti desteği sağlamaya yönelik muhtemel rolü; bu mekanizmanın programlarda ve kriz yönetimindeki görevleri ve etkileri; borçların sürdürülebilirliği ve araçların gözden geçirilmesi.

 • 1 Mart

  ABD Başkanı Donald Trump, ülkenin çelik ve alüminyum sektörü yöneticileriyle gerçekleştirdiği toplantının ardından ABD’nin yeni gümrük politikasıyla ilgili önemli kararlar açıkladı. Çelik ve alüminyum ithalatında gümrük vergisi uygulayacaklarını duyuran Trump'ın bu kararının Çin'in misillemesine neden olabileceği belirtilirken, AB'den de tepki geldi.

  AB Komisyonu Başkanı Jean-Claude Juncker yaptığı basın açıklamasında, ABD’nin çelik ve alüminyuma ilişkin açıkladığı vergilerin ABD’nin yerel sanayisini koruma amaçlı olduğunu ve söz konusu kısıtlama önlemlerinin altında yatan ulusal güvenlik gerekçesinin ise yeterince güçlü verilere dayanmadığını belirtti.  AB ile ABD’nin ortak sorunu olan çelik arzı fazlası konusunun korumacı önlemler uygulanarak çözülmeye çalışılmasının bu sorunu daha da ağırlaştırdığını söyleyen Juncker, AB ile ABD’nin yakın güvenlik müttefiki olduğunu, bununla birlikte binlerce insanın istihdamını olumsuz etkileyecek olan söz konusu uygulama karşısında AB’nin çıkarlarını savunmak için kararlı ve tedbirli bir şekilde hareket ederek, DTÖ kurallarına uygun karşılık verilmesi amacıyla bir çalışma yürütüleceğini belirtti.

  Avrupa Komisyonunun Ticaret Politikasından Sorumlu Üyesi Cecilia Malmström de ABD’nin uygulamaya koyduğu ek ithalat vergilerinin transatlantik ilişkiler ve küresel piyasalar üzerinde olumsuz etkilere yol açacağını, çelik ve alüminyum ithal eden sektörler ve ABD'li tüketicilerin seçeneklerini azaltarak, ödeyecekleri maliyeti artıracağını söyledi ve AB’nin en kısa süre içerisinde ABD ile anlaşmazlığın çözümü için DTÖ nezdinde istişare süreci işletme girişiminde bulunacağını ifade etti.

   

  1 Mart

  4 Mart

  İtalya’da gerçekleşen genel seçimleri, sistem karşıtı söylemlerin sahibi ve popülist sol eğilimli 5 Yıldız Hareketi’nin (M5S) 31 yaşındaki lideri Luigi Di Maio kazandı. Hiçbir partinin tek başına iktidara gelecek oyu alamadığı seçimlerde oyların yüzde 32,2’sini alarak seçimlerin galibi olan Maio’nun oy oranı da yüzde 40’ın altında kaldı. AB şüpheci, aşırı sağ parti Kuzey Ligi (Lega Nord) ise, oyların yaklaşık yüzde 18’ini alarak üçüncü sıraya yerleşti.

  Anayasal değişiklik teklifi referandumda reddedildikten sonra 2016 yılının aralık ayında başbakanlıktan istifa eden Matteo Renzi’nin lideri olduğu Demokratik Parti (PD), yüzde 19 oy ile büyük bir yenilgiye uğrarken birçok kere başbakanlık koltuğuna oturmuş Silvio Berlusconi de oyların ancak yüzde 14’ünü alabildi. 

  4 Mart

  8 Mart

  ABD Başkanı Donald Trump, ulusal güvenliği tehdit ettiği gerekçesiyle hem ithal alüminyuma hem de çeliğe ek gümrük vergisi getirecek kararı imzaladı. 23 Mart’ta uygulamaya giren karar ile ithal çeliğe yüzde 25, ithal alüminyuma ise yüzde 10 gümrük vergisi getirildi. Bir ticaret savaşı başlatma potansiyeline sahip bu karardan, ilk aşamada NAFTA üyesi Meksika ve Kanada’nın muaf tutulacağı belirtildi. Ek vergiler yürürlüğe girmeden bir gün önce ise, ABD Ticaret Temsilcisi Robert Lighthizer bu iki ülkeye ek olarak AB, Avustralya, Arjantin, Brezilya ve Güney Kore’nin de ABD ile devam eden çelik ve alüminyum görüşmeleri dolayısıyla getirilen gümrük vergilerinden 1 Mayıs’a kadar muaf tutulacağını duyurdu.

  8 Mart

  14 Mart

  24 Eylül 2017 tarihinde gerçekleştirilen federal seçimlerin sonrasında koalisyon kuramayan Alman liderler, 12 Mart tarihinde Hıristiyan Birlik Partileri (CDU/CSU) ve SPD arasındaki görüşmeler sonucunda koalisyon anlaşması üzerinde uzlaşmaya vardı. “Avrupa için yeni bir uyanış, Almanya için yeni bir dinamik, ülkemiz için yeni bir birliktelik" başlığını taşıyan koalisyon anlaşmasının imzalanmasının ardından, Alman Parlamentosu Bundestag’da 14 Mart 2018 tarihinde yapılan oylama sonucunda Angela Merkel dördüncü defa Almanya’nın başbakanı seçildi. Böylece Merkel, Konrad Adenauer ve Helmut Kohl’den sonra en uzun süre başbakanlık yapan üçüncü kişi oldu.

  14 Mart

  18 Mart

  Rusya’da gerçekleşen devlet başkanlığı seçimlerini 2000 yılından bu yana ülkeyi yöneten Vladimir Putin yüzde 77’ye yakın oyla kazandı. Sekiz adayın yarıştığı seçimler sonucunda Putin altı yıl daha ülkeyi yönetmeye hak kazandı. Putin, böylece Stalin’den sonra en uzun süre görev yapan Rus lider olarak adını tarihe yazdırdı.

   

  26 Mart

  AB ile Türkiye arasında Liderler Zirvesi, AB Dönem Başkanlığı’nı yürütmekte olan Bulgaristan’ın Varna şehrinde gerçekleştirildi. Zirvede Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, AB Konseyi Başkanı Donald Tusk, AB Komisyonu Başkanı Jean-Claude Juncker ve Bulgaristan Başbakanı Boyko Borissov bir araya gelerek, Türkiye’nin AB’ye üyelik müzakereleri çerçevesinde ortak gündem başlıklarını ele aldı. Somut bir gelişme ortay çıkmamakla birlikte Varna toplantısı Türkiye ve AB’nin farklılıklarına rağmen bir araya gelerek ortak bir gelecek ve ortak hedeflerden söz edebilmeleri açısında önemli oldu. AB tarafı masaya demokrasi, hukukun üstünlüğü, hak ve özgürlükler alanındaki sorunları gündeme getirirken Türkiye tarafı ülkenin içinde bulunduğu güvenlik tehditlerinin AB tarafından daha iyi anlaşılması ihtiyacını ve vize serbestliği, Gümrük Birliği ve müzakere sürecine ilişkin beklentileri ortaya koydu.

  26 Mart
 • 4 Nisan

  AB’nin resmi istatistik kurumu Eurostat’ın açıkladığı verilere göre Şubat 2018’de Avro Alanı işsizlik oranı yüzde 8,5, AB’deki işsizlik oranı ise yüzde 7,1 ile 2008’den bu yana en düşük seviyeye indi. 

  4 Nisan

  Avrupa Komisyonu ve Avrupa Yatırım Fonu (AYF) AB’de yeni başlayan ya da işini büyüten yenilikçi işletmelere yatırımların desteklenmesi amacıyla Pan Avrupa Risk Sermayesi Fonların Fonu Programı’nı (Pan-European Venture Capital Funds-of-Funds programme -VentureEU) başlattı. Avrupa Komisyonu ve AYF, Avrupa risk sermayesi piyasasında altı fon şirketinin söz konusu tasarıya dâhil olduğunu açıkladı. AB’nin 410 milyon avro tutarında destek sağladığı fonun kamu ve özel sektörden 2,1 milyar avro tutarında yatırım çekmesi ve karşılığında AB genelinde 6,5 milyar avro tutarında yenilikçi işletmelere yatırım sağlayarak AB’de mevcut risk sermayesi tutarını 2 katına çıkarması bekleniyor.

  4 Nisan

  9 Nisan

  Türkiye’de hükümet, sağlık, savunma, metalürji, elektronik, otomotiv ve tarım sektörlerinde faaliyet gösteren 19 şirket için 23 projeye 33 milyar dolar tutarında bir teşvik paketi açıkladı. Söz konusu teşvikler sayesinde 34 bin doğrudan, 134 bin dolaylı istihdam yaratılması öngörülüyor. Ayrıca teşvik kapsamında gerçekleştirilecek yatırımlara gümrük vergisi muafiyeti de getiriliyor.

  9 Nisan

  2010’dan beri Macaristan Başbakanı olan Viktor Orbán, yapılan genel seçimler sonrası yeniden başbakan seçildi.

  17 Nisan

  Avrupa Komisyonu, her yıl aday ülkeler için hazırladığı ülke raporlarını düzenlediği basın toplantısı ile açıkladı. Avrupa Komisyonunun Genişleme Stratejisi altında düzenlenen Batı Balkan ülkeleri ve Türkiye’ye ilişkin ülke raporları, Komisyonun 2015 yılında başlattığı yeni metodoloji kapsamında, ülkelerdeki durumun siyasi ve ekonomik kriterler ve müktesebat başlıkları açısından değerlendirilmesinin yanında, her alandaki mevcut durum ile son 1,5 yıldaki gelişmeyi özetliyor ve önümüzdeki süreçte ilerleme sağlanması için neler yapılması gerektiğini tavsiyeler halinde ortaya koyuyor. 

  18 Nisan

  AB Japonya ile Ekonomik Ortaklık Anlaşması ve Singapur ile Serbest Ticaret Anlaşması’nda son aşamaya gelerek, Komisyon tarafından sözleşme metnini AP ve Konsey’in onay sürecine dâhil etti.

  18 Nisan

  19 Nisan

  Tek Pazar’ı geliştirmek ve Dijital Tek Pazar yolunda somut bir adım daha atmak isteyen Avrupa Komisyonu, e-ticaretin perakendecilikte yarattığı ikilemin etkilerini hafifletmek ve düzenlemelerin perçinlediği sorunları azaltmak amacıyla “21’inci yüzyıla uygun Avrupalı perakende sektörü” başlıklı bir bildiri yayımladı.

  20 Nisan

  Avrupa 2020 Stratejisine ilişkin göstergelerden 20-64 yaş nüfusun istihdama oranı 2016’da yüzde 71,1’den 2017’de yüzde 72,2’ye ulaştı. 9 üye ülke 20-64 yaş istihdam oranında 2020 hedeflerini karşıladı. 2020 Stratejisi hedefi 20-64 yaş arası istihdamda en az yüzde 75 oranının karşılanmasını gerektiriyor.

  21 Nisan

  Aylar süren müzakerelerin ardından AB ve Meksika, ticaret ve yatırım alanlarında prensipte anlaştıklarını duyurdu. Bu, 1997 yılında imzalanan mevcut ikili ticaret anlaşmasının kapsamını genişletecek modernize edilmiş yeni bir ticaret anlaşması için bir mutabakat anlamına geliyor.

  21 Nisan

  24 Nisan

  AB istatistik kurumu Eurostat’ın açıkladığı verilere göre, 2017 kamu borcunun GSYH’ye oranı üçüncü çeyrekte Avro Alanı’nda yüzde 88,1 oranından dördüncü çeyrekte yüzde 86,7’ye indi. AB’de ise aynı dönemler itibarıyla yüzde 82,4’ten yüzde 8,6’ya düşüş gösterdi. Kamu borcunun GSYH’ye oranı 2017 dördüncü çeyrekte bir önceki çeyreğe göre ise Avro Alanı’nda yüzde 89’dan yüzde 86,7’ye inerken AB’de aynı dönemler itibarıyla yüzde 83,3’ten yüzde 81,6’ya geriledi. 

 • 2 Mayıs

  Avrupa Komisyonu 2021-2017 dönemine ilişkin AB’nin taslak Çok Yıllı Mali Çerçevesini sundu. Ulusal bütçelerden farklı olarak bütçe açığı verme şansı ve borçlanma kapasitesi bulunmayan Birlik, hazırladığı 7 yıllık Mali Çerçevelerle ulusal düzeyde yapılacak kamu harcamalarıyla elde edilmesi pek mümkün olmayan etkilerin, merkezi bir biçimde hayata geçirilmesi ve böylelikle gerçek bir Avrupa katma değerinin yaratılmasını amaçlıyor. Birliği daha da bütünleştirmek ve tek hedefle hareket etmek amacıyla Komisyon, hâlihazırdaki program sayısını üçte birine düşürmeyi teklif ediyor. 58 olan program sayısını 37’ye çekerek, parçalanmış fon kaynaklarını yeni bütünleşmiş programlarla bir araya getirmeyi hedeflerken, az olan kaynakların en verimli şekilde kullanılması öngörülüyor.

  2018 fiyatlarıyla ve yıllık ortalama yüzde 2 enflasyon tahminiyle, toplam AB GSMH’sinin yüzde 1,1’ine tekabül eden bin 135 milyar avro tutarındaki 2021-2027 çok yıllı AB bütçesindeki yeni harcama kalemleri şu şekilde planlandı:

      -Dijital dönüşüm ve şebekelere yapılan yatırımların dokuz kat artırılarak, 12 milyar avroya ulaşması;

     -ERASMUS+ ve Avrupa Dayanışma Gönüllüleri programlarına iki kat daha fazla fon sağlanması (sırasıyla 30 milyar avro ve 1,3 milyar avro);

     -Dış sınır yönetimi, göç ve iltica konularındaki harcamaların yaklaşık üç katına çıkarılması (yaklaşık 33 milyar avro);

     -Ar-Ge yatırımlarının yüzde 50 artırılarak, Ufuk Programı ve Avrupa Atom Enerjisi Topluluğu (European Atomic Energy Community) gibi kurumlara 100 milyar avro daha ayrılması;

     -Güvenlik yatırımlarının yüzde 40 artırılarak 4,8 milyar avroya çıkarılması ve 13 milyar avroluk yeni savunma fonu ile 6,5 milyar avroluk Trans-Avrupa Ağları Finansman Aracı sayesinde askeri hareket kabiliyetinin artırılması;

     -Dış eylem fonunun güçlendirilerek 120 milyar avroya çıkarılması.

  Komisyonun sunduğu taslakta yeni harcama kalemlerinin karşılanması için ilk olarak en yüksek harcamanın olduğu Ortak Tarım Politikası (Common Agricultural Policy - CAP) ve Uyum Politikası (Cohesion Policy) için sağlanan fonların yaklaşık yüzde 5 azaltılması öngörülüyor. Bu kesintilere ek olarak Komisyon mevcut KDV temelli kaynakların basitleştirilmesini ve yeni bir özkaynak sepetinin tanıtılmasını hayata geçiriyor. Bu sepetle Emisyon Ticaret Sistemi’nden (ETS) elde edilen gelirlerin yüzde 20’sinin, Ortak Konsolide Kurumlar Vergisi matrahının yüzde 3’lük kısmının ve Üye Devletlerdeki geri dönüşümü yapılmamış plastik ambalaj atığı miktarı üzerinden hesaplanacak katkının (kilogram başına 0,8 avro) AB bütçesine aktarılmasının, yıllık 22 milyar avroya kadar ek kaynak sağlaması bekleniyor.

  3 Mayıs

  Avrupa Komisyonu İlkbahar Dönemi Ekonomik Tahmin Raporu’nu açıkladı. Raporda 2017’de büyümenin AB ve Avro Alanı’nda beklentilerin üzerinde gerçekleşerek yüzde 2,4 ile son 10 yılın en yüksek seviyesine ulaştığı belirtilirken, yüksek güven endeksi, küresel büyümedeki artış, düşük finansman maliyetleri, özel sektör bilançolarında ve iş gücü piyasalarında görülen iyileşmenin büyümeyi destekleyen faktörlerin başında geldiği kaydediliyor. Bütün üye ülkelere yayılan büyümenin 2018’de de gücünü sürdürürken 2019’da hafifçe azalması öngörülüyor. Buna göre, büyümenin devam eden tüketim, güçlü ihracat ve yatırımlar sayesinde 2018’de yüzde 2,3 oranında; 2019’da ise hem AB hem de Avro Alanı’nda yüzde 2 oranında gerçekleşmesi bekleniyor.

  3 Mayıs