KRONOLOJİ » 2008 | İKV E-Sözlük

Ocak

1 Ocak

Malta ve GKRY Avro Alanı’na katıldı.

28 Ocak

Tek Avro Ödeme Alanı kuruldu. Böylece, bir AB üye ülkesinden başka bir üye ülkeye Avro ile yapılan ödemelerin, aynı ülkedeymiş gibi kolay, güvenli ve hızlı bir şekilde olması öngörülüyor.

Mart

28 Mart

Avrupa Merkez Bankası (AMB), ilk altı aylık uzun vadeli refinansman operasyonunu gerçekleştirdi.

Eylül

7 Eylül

ABD’nin en büyük emlak kredisi veren kuruluşlarından Fannie Mae ve Freddie Mac’e, emlak sektöründe büyük kayıpları  olduğu ve faaliyetlerini sürdürebilmelerini sağlamak amacıyla el koyuldu.

15 Eylül

Dünyanın en büyük dördüncü yatırım bankası Lehman Brothers, iflasını açıklarken, Bank of America’nın, Merrill Lynch’i 50 milyar dolara satın alacağı bildirildi.

22 Eylül

G-7 Maliye Bakanları ve Merkez Bankası Başkanları, ulusal mali sistemin bütünlüğünü koruma taahhütlerini yineledi.

30 Eylül

İrlanda, finansal krizle mücadele kapsamında, özellikle altı kredi ve finansal kuruluşuna, banka kurtarma operasyonları kapsamında finansal destek sağlayacak 400 milyar avroluk paket oluşturdu.

Ekim

1 Ekim

ABD Senatosu, yenilenen 700 milyar dolarlık kurtarma paketini kabul etti. Avrupa Komisyonu mali piyasalara güveni artırmaya yönelik, bankaların belli oranlarda borçlanmasını öngören yeni kurallara ilişkin teklifini açıkladı.

3 Ekim

ABD Temsilciler Meclisi, 700 milyar dolar tutarındaki kurtarma paketini kabul etti.

4 Ekim

AB liderleri, ilk acil durum zirvesinde bir araya geldi. Zirvede, mali sistem ile ilgili düzenlemelere gidilmesi ve AB bütçe kararlarının mali krizle baş edebilecek şekilde alınması gereği dile getirildi.

7 Ekim

İzlanda hükümeti, ülkenin en önemli bankalarından Glitnir ve Landsbanki’nin kontrolünü devraldığını açıkladı.

8 Ekim

Dünyanın en büyük merkez bankaları, koordineli olarak faiz oranlarını indirdi. ABD Merkez Bankası gösterge faiz oranını yüzde 2’den yüzde 1,5’e, AMB yüzde 4,25’ten yüzde 3,75’e, İngiltere Merkez Bankası yüzde 5’ten yüzdee 4,5’e, Çin Merkez Bankası ise yüzde 7,2’den yüzde 6,93’e çekti.
 

Avrupa Komisyonu, başkanlığını eski IMF Yönetim Direktörü Jacques de Larosière’in yapacağı, De Larosière Grubu adında geçici bir üst düzey finansal denetim grubu atadı.

9 Ekim

İzlanda’da Hükümet, ülkenin en büyük bankası Kaupthing’e el koydu.

10 Ekim

G-7 Maliye Bakanları, kredi piyasalarının rahatlaması için beş maddelik bir plan üzerinde uzlaşmaya vardı. Plan, büyük bankaları ve mali kurumları korumayı  ve bu kuruluşların kamudan ve özel kaynaklardan sermaye tedarik etmelerini garanti altına almayı hedefliyor.

12 Ekim

Paris’te bir araya gelen Avro Alanı ülkeleri ve İngiltere, finansal krize karşı ortak hareket etme kararı aldı. Zirvede, bankalar arası verilen kredilerin hükümetler tarafından garanti altına alınması kararı alındı.

13 Ekim

Almanya Hükümeti, ülkedeki bankacılık ve sigortacılık sektörünün canlanması için 500 milyar avro tutarında kurtarma paketi açıkladı.

15-16 Ekim

AB Zirvesi’nde küresel mali kriz ele alındı.

18 Ekim

ABD Başkanı Bush, Fransa Cumhurbaşkanı Sarkozy ve Avrupa Komisyonu Başkanı Barroso ile Camp David’de bir araya geldi. Liderler, küresel mali krizi ele almak üzere dünya liderlerine çağrıda bulundu.

28 Ekim

Avrupa Komisyonu, Almanya’nın kurtarma paketine onay verdi.

29 Ekim

AB, Uluslararası Para Fonu (IMF) ve Dünya Bankası, Macaristan’a 25 milyar avro kurtarma fonu verilmesine karar verdi.

İsveç Parlamentosu, mali sektör için gerekli 200 milyar dolarlık kur- tarma paketini onayladı.

Kasım

4 Kasım

ABD’de başkanlık seçimlerini Barack Obama kazandı.

7 Kasım

Brüksel’de toplanan gayri resmi AB Zirvesi’nde liderler, krize karşı birlik mesajı verdi.

12 Kasım

Avrupa Komisyonu, kredi derecelendirme kuruluşlarının güvenilirliğini artırmak için taslak bir düzenleme yayımladı.

13 Kasım

İngiltere Başbakanı Gordon Brown, küresel finansal sistemini yeniden düzenleyecek yeni bir Bretton Woods Sistemi çağrısında bulundu.

14-15 Kasım

Washington’da toplanan G-20 Zirvesi’nde liderler, IMF ve Dünya Bankası’nda reform yapılması üzerinde anlaştı. Zirvede, küresel finans piyasalarının reformu için beş maddelik bir eylem planı açıklandı.

18 Kasım

Avrupa Parlamentosu (AP) Genel Kurulu’nda finansal kriz ele alındı.

19 Kasım

Küresel finans krizi nedeniyle likidite sıkıntısı yaşayan Macaristan’a, 6,5 milyar avro kredi verildi.

26 Kasım

Avrupa Komisyonu, Avrupa Ekonomik Kurtarma Planı adı altında, ekonomik kriz ile koordineli bir şekilde mücadele amacıyla kapsamlı bir eylem planı sundu.

Aralık

5 Aralık

Avrupa Komisyonu, finansal kurumların yeniden sermayelendirilmesine yönelik bir tebliğ yayımladı.

11-12 Aralık

AB Zirvesi’nde liderler, Avrupa ekonomisini canlandırmak için hazırlanan ve 200 milyar avroluk ekonomiyi canlandırma paketini içeren Avrupa Ekonomik Kurtarma Planı'nı onayladı.

18 Aralık

AP, banka teminat garantilerini 2010 yılından itibaren geçerli olmak üzere 20 bin avrodan 100 bin avroya yükseltme kararını onayladı.

https://esozluk.ikv.org.tr/?id=8