2008

 • 1 Ocak

  Malta ve GKRY Avro Alanı’na katıldı.

  1 Ocak

  28 Ocak

  |Tek Avro Ödeme Alanı| kuruldu. Böylece, bir AB üye ülkesinden başka bir üye ülkeye Avro ile yapılan ödemelerin, aynı ülkedeymiş gibi kolay, güvenli ve hızlı bir şekilde olması öngörülüyor.

  28 Ocak
 • 28 Mart

  Avrupa Merkez Bankası (AMB), ilk altı aylık uzun vadeli refinansman operasyonunu gerçekleştirdi.

  28 Mart
 • 7 Eylül

  ABD’nin en büyük emlak kredisi veren kuruluşlarından Fannie Mae ve Freddie Mac’e, emlak sektöründe büyük kayıpları  olduğu ve faaliyetlerini sürdürebilmelerini sağlamak amacıyla el koyuldu.

  15 Eylül

  Dünyanın en büyük dördüncü yatırım bankası Lehman Brothers, iflasını açıklarken, Bank of America’nın, Merrill Lynch’i 50 milyar dolara satın alacağı bildirildi.

  15 Eylül

  22 Eylül

  G-7 Maliye Bakanları ve Merkez Bankası Başkanları, ulusal mali sistemin bütünlüğünü koruma taahhütlerini yineledi.

  30 Eylül

  İrlanda, finansal krizle mücadele kapsamında, özellikle altı kredi ve finansal kuruluşuna, banka kurtarma operasyonları kapsamında finansal destek sağlayacak 400 milyar avroluk paket oluşturdu.

 • 1 Ekim

  ABD Senatosu, yenilenen 700 milyar dolarlık kurtarma paketini kabul etti. Avrupa Komisyonu mali piyasalara güveni artırmaya yönelik, bankaların belli oranlarda borçlanmasını öngören yeni kurallara ilişkin teklifini açıkladı.

  3 Ekim

  ABD Temsilciler Meclisi, 700 milyar dolar tutarındaki kurtarma paketini kabul etti.

  4 Ekim

  AB liderleri, ilk acil durum zirvesinde bir araya geldi. Zirvede, mali sistem ile ilgili düzenlemelere gidilmesi ve AB bütçe kararlarının mali krizle baş edebilecek şekilde alınması gereği dile getirildi.

  4 Ekim

  7 Ekim

  İzlanda hükümeti, ülkenin en önemli bankalarından Glitnir ve Landsbanki’nin kontrolünü devraldığını açıkladı.

  8 Ekim

  Dünyanın en büyük merkez bankaları, koordineli olarak faiz oranlarını indirdi. ABD Merkez Bankası gösterge faiz oranını yüzde 2’den yüzde 1,5’e, AMB yüzde 4,25’ten yüzde 3,75’e, İngiltere Merkez Bankası yüzde 5’ten yüzdee 4,5’e, Çin Merkez Bankası ise yüzde 7,2’den yüzde 6,93’e çekti.
   

  Avrupa Komisyonu, başkanlığını eski IMF Yönetim Direktörü Jacques de Larosière’in yapacağı, De Larosière Grubu adında geçici bir üst düzey finansal denetim grubu atadı.

  9 Ekim

  İzlanda’da Hükümet, ülkenin en büyük bankası Kaupthing’e el koydu.

  9 Ekim

  10 Ekim

  G-7 Maliye Bakanları, kredi piyasalarının rahatlaması için beş maddelik bir plan üzerinde uzlaşmaya vardı. Plan, büyük bankaları ve mali kurumları korumayı  ve bu kuruluşların kamudan ve özel kaynaklardan sermaye tedarik etmelerini garanti altına almayı hedefliyor.

  10 Ekim

  12 Ekim

  Paris’te bir araya gelen Avro Alanı ülkeleri ve İngiltere, finansal krize karşı ortak hareket etme kararı aldı. Zirvede, bankalar arası verilen kredilerin hükümetler tarafından garanti altına alınması kararı alındı.

  12 Ekim

  13 Ekim

  Almanya Hükümeti, ülkedeki bankacılık ve sigortacılık sektörünün canlanması için 500 milyar avro tutarında kurtarma paketi açıkladı.

  13 Ekim

  15-16 Ekim

  AB Zirvesi’nde küresel mali kriz ele alındı.

  15-16 Ekim

  18 Ekim

  ABD Başkanı Bush, Fransa Cumhurbaşkanı Sarkozy ve Avrupa Komisyonu Başkanı Barroso ile Camp David’de bir araya geldi. Liderler, küresel mali krizi ele almak üzere dünya liderlerine çağrıda bulundu.

  18 Ekim

  28 Ekim

  Avrupa Komisyonu, Almanya’nın kurtarma paketine onay verdi.

  29 Ekim

  AB, Uluslararası Para Fonu (IMF) ve Dünya Bankası, Macaristan’a 25 milyar avro kurtarma fonu verilmesine karar verdi.

  İsveç Parlamentosu, mali sektör için gerekli 200 milyar dolarlık kur- tarma paketini onayladı.

 • 4 Kasım

  ABD’de başkanlık seçimlerini Barack Obama kazandı.

  4 Kasım

  7 Kasım

  Brüksel’de toplanan gayri resmi AB Zirvesi’nde liderler, krize karşı birlik mesajı verdi.

  12 Kasım

  Avrupa Komisyonu, kredi derecelendirme kuruluşlarının güvenilirliğini artırmak için taslak bir düzenleme yayımladı.

  13 Kasım

  İngiltere Başbakanı Gordon Brown, küresel finansal sistemini yeniden düzenleyecek yeni bir Bretton Woods Sistemi çağrısında bulundu.

  14-15 Kasım

  Washington’da toplanan G-20 Zirvesi’nde liderler, IMF ve Dünya Bankası’nda reform yapılması üzerinde anlaştı. Zirvede, küresel finans piyasalarının reformu için beş maddelik bir eylem planı açıklandı.

  18 Kasım

  Avrupa Parlamentosu (AP) Genel Kurulu’nda finansal kriz ele alındı.

  19 Kasım

  Küresel finans krizi nedeniyle likidite sıkıntısı yaşayan Macaristan’a, 6,5 milyar avro kredi verildi.

  26 Kasım

  Avrupa Komisyonu, Avrupa Ekonomik Kurtarma Planı adı altında, ekonomik kriz ile koordineli bir şekilde mücadele amacıyla kapsamlı bir eylem planı sundu.

 • 5 Aralık

  Avrupa Komisyonu, finansal kurumların yeniden sermayelendirilmesine yönelik bir tebliğ yayımladı.

  11-12 Aralık

  AB Zirvesi’nde liderler, Avrupa ekonomisini canlandırmak için hazırlanan ve 200 milyar avroluk ekonomiyi canlandırma paketini içeren Avrupa Ekonomik Kurtarma Planı'nı onayladı.

  11-12 Aralık

  18 Aralık

  AP, banka teminat garantilerini 2010 yılından itibaren geçerli olmak üzere 20 bin avrodan 100 bin avroya yükseltme kararını onayladı.

  18 Aralık