2015

 • 1 Ocak

  AB Dönem Başkanlığı görevini Letonya üstlendi.

  1 Ocak

  1 Ocak

  Litvanya, Avro Alanı'na katıldı ve böylece Avro'yu kullanan üye ülkelerin sayısı 19 oldu.

  1 Ocak

  7 Ocak

  Fransa’da mizah dergisi Charlie Hebdo’nun Paris’teki merkezine düzenlenen saldırıda, aralarında editör Stéphane Charbonnier ve 3 karikatüristin de dâhil olduğu 12 kişi hayatını kaybetti, 10 kişi yaralandı. Olaydan iki gün sonra saldırının failleri Paris’in dışında bir matbaaya sığınarak 1 kişiyi rehin aldılar. Aynı gün Paris'in doğusunda yeni bir saldırı gerçekleşti. Bir süpermarkete düzenlenen saldırıda markette bulunan 5 kişi rehin alındı. Fransız polisi matbaa ve markete eşzamanlı operasyonlar düzenledi.

  7 Ocak

  15 Ocak

  İsviçre Merkez Bankası (SNB) üç yıldır avro karşısında uyguladığı kur tavanını kaldırdığını açıkladı. SNB’nin bu açıklamasının ardından uluslararası piyasalarda avro, İsviçre frangı karşısında yaklaşık yüzde 28’e kadar geriledi. İsviçre frangı hızla değer kazanırken, Avrupa'da hisse senetleri ve devlet tahvili getirileri sert düşüş kaydetti. Avro, İsviçre Merkez Bankası’nın aldığı kararların etkisiyle dolar karşısında son 11 yılın en düşük seviyesine indi. 

  22 Ocak

  Avrupa Merkez Bankası tahvil alım programını açıkladı. AMB söz konusu program ile Avro Alanı’nda tarihi seviyelerde düşük seyreden enflasyonun canlandırılması, durgunluk riski taşıyan Avro Alanı ekonomisinin harekete geçirilmesi ve deflasyon riskinin ortadan kaldırılarak AB ekonomisinin destelenmesi amaçlanıyor. Mart 2015’te başlaması öngörülen program ile Eylül 2016'ya kadar, her ay 60 milyar avro tutarında menkul kıymet alımı yapılması planlandı.

  25 Ocak

  Yunanistan’da yapılan genel seçimlerden, oyların yüzde 35’ini alan radikal sol parti Syriza galip çıktı. Yunanistan Cumhurbaşkanı Papoulias, Syriza Genel Başkanı Aleksis Tsipras’ı hükümeti kurmakla görevlendirdi. Syriza, sağcı Bağımsız Yunanlar (ANEL) Partisi ile koalisyon anlaşmasına vardı. 

  25 Ocak

  29-31 Ocak

  İtalya’da Cumhurbaşkanlığı seçimini merkez soldan iktidar partisi adayı kazandı.

  2006 yılından beri Cumhurbaşkanlığı görevini yürüten merkez sağ partiden Giorgio Napolitano’nun ilerleyen yaşı nedeniyle Ocak ayında görevinden istifa etmesinin ardından, yapılan seçimler sonucunda İktidar partisi, merkez sol Demokratik Parti’nin (Partito Democratico) adayı Sergio Mattarella, 1009 sandalyeli Meclis’ten 655 oy alarak (yüzde 65,9) İtalya’nın 12’nci Cumhurbaşkanı seçildi. 

 • 3 Şubat

  İtalya’nın yeni seçilen Cumhurbaşkanı Sergio Mattarella görevine resmen başladı.

  3 Şubat

  5 Şubat

  Avrupa Komisyonu Kış Dönemi Ekonomik Tahmin Raporu’nu yayımladı. Rapora göre 2007’den beri ilk defa 2015’te bütün AB ülkelerinde büyüme öngörülüyor. Bu yıl AB’de ve Avro Alanı’nda ekonomik faaliyetin canlanması ve 2016’da da hız kazanması bekleniyor. İç ve dış talepte görülen canlanma, uygulanan yerinde parasal politikalar ve güçlenen mali yapının etkisiyle 2015’te büyümenin AB’de yüzde 1,7 ve Avro Alanı’nda yüzde 1,3’e yükseleceği tahmininde bunuluyor. 2016’da ise, büyümenin AB ve Avro Alanı’nda sırasıyla yüzde 2 ve yüzde 1,9 olması öngörülüyor.  

  5 Şubat

  8-10 Şubat

  G-20 Maliye Bakanları ve Merkez Bankası Başkanları toplantısı İstanbul'da gerçekleştirildi. Toplantının başlıca gündemini küresel finansal sistem, IMF reformu ve vergi kaçakçılığıyla mücadele oluşturdu. Küresel ekonominin genel durumuna ilişkin olarak, gelişmiş ekonomilerde büyüme ve istihdama ilişkin olumlu bir tablonun oluştuğu ancak Avro Alanı ve Japonya’da ekonomik toparlanma sürecinin yavaş ilerlediği belirtildi. Toplantıda küresel ekonomideki dengesizliklerin de altı çizildi. Ayrıca ekonomik büyüme ve kapsamlı yatırım stratejileri çerçevesinde iş yapma ortamının iyileştirilmesi, mali erişim imkânlarının artırılması ve kamu sektörü-özel sektör işbirliğinin geliştirilmesine büyük önem verileceği belirtildi. KOBİ’lerin mali durumlarının ve yatırım ortamlarının iyileştirilmesine yönelik önlemlere ağrılık verileceği açıklandı. Sınır-ötesi vergi kaçakçılığı ile mücadele kapsamında, G-20 ve OECD işbirliğinde yürütülen Matrah Aşındırma ve Kar Aktarımı (BEPS) Eylem Planı’nın desteklenmesi konusunda uzlaşıya varıldı.

  8-10 Şubat

  9 Şubat

  G-20 Toplantısı’na paralel olarak Uluslararası Finans Enstitüsü (IIF) tarafından “Türkiye Başkanlığında G-20 Gündemi” başlıklı bir konferans düzenlendi. Konferansta konuşan B-20 Türkiye Dönem Başkanı, aynı zamanda TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, G-20 kapsamında ele alınan küresel sorunların ancak küresel ölçekte koordinasyonla üstesinden gelinebileceğinin altını çizdi. 

  10 Şubat

  Yunanistan’da erken genel seçimlerin ardından Aleksis Çipras liderliğinde kurulan koalisyon hükümeti 10 Şubat 2015 tarihinde Parlamentoda 137’ye karşı 162 milletvekilinin evet oyu ile güvenoyu aldı. 

  10 Şubat

  11 Şubat

  Avro Grubu Maliye Bakanları toplantısında Yunanistan’ın Troyka ile yürüttüğü ve 28 Şubat 2015 süresi dolması öngörülen kurtarma programı ve borç geri ödemesine ilişkin bir anlaşmaya varılamadı. 

  20 Şubat

  Avro Alanı Maliye Bakanları, Yunanistan’ın 28 Şubat 2015 tarihinde sona ermesi öngörülen kredi anlaşmasının dört ay uzatılması konusunda anlaştılar. 

  20 Şubat

  24 Şubat

  Avro Alanı Maliye Bakanları, Yunanistan tarafından sunulan reform planlarını onayladı. Plan kapsamında öne çıkan tedbirler arasında daha adil bir vergi sisteminin kurulması, vergi kaçırma ile etkin mücadele, yolsuzlukla mücadele, yakıt ve tütün kaçakçılığı ile mücadele, toplu sözleşmelere ilişkin reform, insani krizlerle mücadele için ev garantisi ve sigortasız işsizler için ücretsiz sağlık hizmet sunulması yer aldı.

  24 Şubat
 • 1 Mart

  Estonya’da genel seçimler yapıldı. Seçimlerin galibi, oyların yüzde 27,7'sini alan iktidardaki Reform Partisi oldu. 2011'de yapılan genel seçimlere kıyasla üç sandalye kaybeden Avrupa’nın en genç Başbakanı Taavi Roivas’ın Reform Partisi, 101 sandalyeli mecliste 30 vekille temsil edilecek. Bir önceki seçimlerde 19 sandalyesi bulunan iktidarın diğer ortağı Sosyal Demokratlar, bu seçimlerde 15 sandalyenin sahibi oldu. 

  1 Mart

  9 Mart

  AMB, varlık alım programını başlattı. Avro Alanı’ndaki deflasyonist baskıların önüne geçmek ve ekonomiyi canlandırmak amacıyla kamu ve özel sektöre ait aylık yaklaşık 60 milyar avro tutarında menkul kıymet alımları gerçekleştirilmesi öngörüldü. Bu alımların Eylül 2016 sonuna kadar ve orta vadede enflasyon yüzde 2’ye yakın bir düzeye gelene kadar sürdürülmesi öngörülüyor.  

  9 Mart

  9-10 Mart

  Avro Grubu Maliye Bakanları ve AB Ekonomi ve Maliye Bakanları toplantılarında Belçika, Malta ve İtalya’da, İspanya ve Portekiz’in durumun iyileştiği açıklandı; Avusturya ve Fransa’nın İstikrar ve Büyüme Paktı’nın kurallarına uyum sağlayacağına dair taahhüdü olumlu karşılandı. Avusturya ve Fransa’nın Pakt’ın kurallarına uyum sağlayacağına dair taahhüdünü kabul edildi. Yunanistan’ın durumuna ilişkin olarak ise, Avrupa Komisyonu, AMB ve IMF arasındaki görüşmelerin bir an önce başlaması gerektiği belirtildi. Fransa’ya, bütçe açığını GSYİH’nin yüzde 3’ün altına getirmesi için iki yıl süre tanınması kararlaştırıldı. 

  9-10 Mart

  12 Mart

  2013 yılında AB’ye katılım müzakerelerini askıya alan İzlanda Hükümeti, 12 Mart 2015 tarihinde müzakereleri yürütmeye son verdiklerini AB Konseyi ve Avrupa Komisyonu’na resmen bildirdi. 

  12 Mart

  20 Mart

  AMB, başlatmış olduğu tahvil alım programı çerçevesinde, 20 Mart tarihine kadar 26,3 milyar avro tutarında devlet tahvili alımı yapıldığını açıkladı. AMB Başkanı Mario Draghi yaptığı açıklamada, elde edilen veriler ışığında aylık 60 milyar avro tutarında tahvil alım hedefinin Mart ayında tutacağını belirterek parasal genişleme politikasını savundu ve tahvil alımıyla sağlanan ekonomideki olumlu havanın, üye ülkelerin reformları rafa kaldırmasına yol açmaması gerektiğinin altını çizdi.

  20 Mart

  22 Mart

  İspanya’nın Endülüs bölgesinde düzenlenen seçimlerde muhafazakâr Halk Partisi ve Sosyalistler, birinci ve ikinci sırayı paylaşırken 2014’te kurulan radikal sol Podemos Partisi 15 temsilciyle bölge parlamentosuna girdi. Podemos, 2014 yılında düzenlenen AP seçimlerinde, beş sandalye kazanmıştı. Buna rağmen. Hâlihazırda 109 sandalyeden oluşan Endülüs bölgesel meclisinde, Sosyalistler 47 temsilciyi sokarken, Halk Partisi, önemli bir oy kaybıyla 33 üyeyle temsil edilme hakkı kazandı. Yeni kurulan diğer bir oluşum olan merkez sağ parti Ciudadanos ise dokuz ve Birleşik Sol beş sandalye kazandı.  

  22 Mart
 • 1 Nisan

  Yunanistan’a yeni bir kredi diliminin verilmesi için AB kurumlarının ön şart olarak belirlediği reform listesi ülke tarafından Brüksel Grubu’na sunuldu. Ancak söz konusu reform listesi, gelirlerdeki beklentilerde fazla iyimser olduğu; emekli maaşları ve işgücü piyasasında reformlar gibi önemli noktalara değinmediği için kreditör kurumları ikna edemedi.

  1 Nisan

  6 Nisan

  GKRY, bankacılık sistemine getirilen sermaye dolaşım sınırlamalarını kaldırdı. 2013 yılındaki mali krizin ardından 10 milyar avroluk kurtarma paketi kapsamında sermaye dolaşımını sınırlandıran GKRY, Avro Alanı ülkeleri arasında bu önleme başvuran tek ülkeydi. GKRY lideri Anastasiadis, üç yıllık daralmaya rağmen, GKRY ekonomisinin iyi şekilde toparlanmaya başladığını söyledi. Sermaye dolaşımı üzerindeki sınırlamaların kaldırılmasının bankacılık sistemine duyulan güveni yeniden tesis ettiğini ve iş yapma ortamındaki iyileşmeyi teyit ettiğini belirtti.

  6 Nisan

  7 Nisan

  IMF Dünya Ekonomik Görünüm Raporunu yayımladı. Dünya ekonomisine ilişkin değerlendirme ve öngörülerin yer aldığı raporda, gelişmiş ülkelerin 2008-2014 yılları arasında ortalama yüzde 1,3, gelişmekte olan ülkeler ise yüzde 6,5 oranında büyüdüğü kaydedildi. 2015-2020 döneminde ise gelişmiş ülkelerin ortalama büyüme hızının yüzde 1,6'ya yükselmesi ve gelişmekte olan ülkelerin büyüme oranının ise yüzde 5,2'ye düşmesi öngörüldü. 

  7 Nisan

  9 Nisan

  Yunanistan, IMF’ye olan 450 milyon avroluk borcunu ödedi. 

  9 Nisan

  13 Nisan

  AYB Başkan Yardımcısı Jonathan Taylor yaptığı açıklamada, oluşturulması planlanan Avrupa Stratejik Yatırım Fonu’na (EFSI), söz konusu fon işlemeye başlar başlamaz AB bütçesinden güçlü bir garanti sağlanması gerektiğini belirtti. açıklamada, para piyasalarının, yatırım yapılan ve EFSI tarafından desteklenen projelerin olası zararlara karşı en yüksek oranda kamu garantisine sahip olduğu konusunda ikna edilmesi gerektiğini, aksi takdirde piyasaların yatırımlar için daha yüksek getiriler talep edeceğine işaret etti. 

  Avrupa Komisyonu yaptığı açıklamada, iki yıl önce başlayan ekonomik toparlanmanın meyvesini vermeye başladığı ve bu toparlanmanın istihdam rakamlarını olumlu etkilediğini söyledi. Açıklamada ayrıca, AB’de ekonomik krizin görüldüğü günden bugüne ilk kez tüm sektörlerde istihdamın artığını ve özellikle genç nüfus işsizlik oranının düştüğünü belirtildi. 

   

  13 Nisan
 • 7 Mayıs

  İngiltere’de gerçekleşen genel seçimleri Muhafazakâr Parti kazandı. Başbakan David Cameron liderliğindeki merkez sağ partinin yeni hükümeti tek başına kurdu. Seçim sonuçlarının açıklanmasının ardından önemli oranda oy kaybeden İşçi Partisi’nin lideri Ed Miliband, Liberal Demokrat Parti Başkanı Nick Clegg ve aşırı sağ parti Birleşik Krallık Bağımsızlık Partisi’nin (UKIP) lideri Nigel Farage istifa etti.

  7 Mayıs

  7 Mayıs

  Eurostat, 2014 yılına ilişkin AB üyesi ülkelerin istihdam verilerini açıkladı. Eurostat verilerine göre 20-64 yaş arası iş gücüne katılım oranı 213’te yüzde 68,4 olurken, bu oran 2014 yılında yüzde 69,2’ye yükseldi. Küresel mali kriz öncesi AB ortalamasının yüzde 70,3 olduğu göz önüne alındığında, iş gücüne katılım oranındaki artış AB’de ekonomik toparlanmanın sürdüğüne işaret ediyor. 

  7 Mayıs

  13 Mayıs

  Avrupa Komisyonu, 2015 Avrupa Sömestri’nin ülkeler bazındaki tavsiyelerini bir tebliğde açıkladı. Söz konusu tavsiyeler, sırasıyla, Şubat ayında yayımlanan ülke raporlarının yanı sıra, tüm üye ülkelerin kamu maliyesine ilişkin ulusal planları (İstikrar veya Yakınlaşma Programları, Stability or Convergence Programmes, SCP) ve üye ülkeler ve diğer paydaşlar arasındaki diyaloğun sonucunu temel olarak alıyor. Kasım ayında başlayan 2015 Avrupa Sömestri’nde sözü geçen makroekonomik dengesizlikle karşı karşıya olan 16 ülkenin durumu tebliğde değerlendirliyor. Komisyon, Makroekonomik Dengesizlik Prosedürüne (Macroeconomic Imbalance Procedure, MIP) ilişkin raporlar da yayımlamıştı. 

  13 Mayıs

  24 Mayıs

  İspanya’da düzenlenen yerel seçimlerin sonucunda Başbakan Mariano Rajoy’un liderliğini yaptığı muhafazakâr eğilimli Halk Partisi (PP) en çok oyu alan parti olmasına rağmen, oy oranlarında önemli bir düşüş yaşadı. Halk Partisi yüzde 10’luk bir oy kaybı ile yüzde 27 oy alarak seçimlerde birinci parti oldu. Onu, yüzde 25 oy alan İspanya Sosyalist İşçi Partisi (PSOE) izledi. 

  24 Mayıs

  25 Mayıs

  Polonya'da cumhurbaşkanlığı seçimleri Cumhurbaşkanı Bronislaw Komorowski'yi sürpriz sonuçla koltuğundan etti. Seçimin galibi oyların yüzde 53'ünü alan Andrzej Duda oldu.

  25 Mayıs
 • 2 Haziran

  Eurostat, Avro Alanı Mayıs ayı yıllık enflasyon verilerini açıkladı. Eurostat verilerine göre, 2015 Nisan ayında yüzde 0 olan yıllık enflasyon oranı, 2015 Mayıs ayında yüzde 0,3’e yükseldi. Avro Alanı’nda en yüksek artış yüzde 1,3 oranıyla hizmet sektöründe yaşanırken,  gıda alkol ve tütün ürünleri yüzde 1,2 artış göstererek ikinci sırayı aldı. 

  2 Haziran

  7 Haziran

  Türkiye’de gerçekleşen genel seçimlerin sonuçlarına göre, hiçbir siyasi parti tek başına iktidar olabilmek için gerekli olan 276 sandalye sayısına ulaşamadı. 2002 yılından beri iktidarda olan AK Parti, meclis çoğunluğunu kaybetmesine rağmen,  yüzde 40,8 oy oranı ve 258 sandalye sayısı ile seçimlerden birinci parti olarak çıktı. Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) oyların yüzde 24,9'u ile 132 sandalye elde ederken,  Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) ise oyların yüzde 16,2'si ile 80 milletvekili kazandı. Seçimlere ilk kez katılan Halkların Demokratik Partisi (HDP) ise, yüzde 10 seçim barajını geçerek, aldığı yüzde 13,1 oy oranı ile Türkiye Büyük Millet Meclisi'nde temsil edilmeye hak kazandı. Aynı zamanda 80 milletvekili ile Milliyetçi Hareket Partisi ile aynı sayıda sandalye kazandı.

   

  7 Haziran

  7 Haziran

  ABD, İngiltere, Fransa, Japonya, Kanada, Almanya ve İtalya’nın Devlet ve Hükümet Başkanlarının katıldığı G7 Zirvesi, Almanya’nın Bavyera eyaletinde gerçekleştirildi. Zirve’de ağırlıklı olarak iklim değişikliği, küresel ekonomi, ticaret, Ukrayna-Rusya hattı, terörle mücadele, sağlık ve kalkınma konuları ele alındı. Resmi açılışı Almanya Başbakanı Angela Merkel tarafından yapılan Zirve’de, Avrupa Komisyonu Başkanı Jean-Claude Juncker gözlemci olarak katıldı.

  7 Haziran

  9 Haziran

  AB istatistik kurumu Eurostat,  2015’in ilk çeyreğine ilişkin büyüme verilerini açıkladı. Eurostat verilerine göre, 2015 yılı ilk çeyreğinde GSYH artış oranı, Avro Alanı ve AB’de yüzde 0,4 oranında gerçekleşti. Hatırlanacağı üzere, 2014 yılının son çeyreğinde de büyüme oranı yüzde 0,4 oranında kaydedilmişti.  Yılın ilk çeyreğinde en yüksek büyüme oranının görüldüğü AB üyesi ülkeler sırasıyla; Çek Cumhuriyeti (yüzde 3,1),  Romanya (yüzde1,6) ve Polonya (yüzde 1) oldu.  Yine aynı çeyrekte, hem Avro Alanı’nda hem de AB’de hane halkı tüketiminin yüzde 0,5 oranında yükseldiği, ihracatın yüzde 0,6 ve ithalatın yüzde 1,4 oranında artış gösterdiği kaydedildi. 

  9 Haziran

  10 Haziran

  Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) 2015 yılının ilk çeyreğine ilişkin GSYİH verilerini açıkladı. 2015 yılının ilk çeyreğinde GSYİH artışı bir önceki yılın aynı çeyreğine göre yüzde 2,3 oranında gerçekleşti. Türkiye ekonomisi ilk çeyrekte beklentilerin üzerinde büyüme performansı gerçekleştirirken, yılın tamamına ilişkin büyüme beklentisi yüzde 3 dolayında bulunuyor.

  10 Haziran

  15 Haziran

  AB Adalet Divanı (ABAD), AMB’nin tahvil alım programı yürütmek amacıyla aldığı kararların, bankanın yetki sınırlarını aşmadığı sonucuna vardı. Avrupa Merkez Bankası Yönetim Kurulu’nun 2012’de Doğrudan Parasal İşlemler (OMT) kapsamında ikincil piyasadan devlet tahvili satın alacağını açıklaması üzerine, Almanya’da çeşitli gruplar ve ana muhalefet partisinin itirazı üzerine konu, Federal Almanya Anayasa Mahkemesi’ne taşınmıştı. Mahkeme, bu programın AMB'nin yetki alanına girmeme ihtimali bulunduğunu belirterek konunun ABAD’a iletilmesine karar vermişti.  ABAD’a gönderilen dosyaya ilişkin nihai kararda ise AMB Yönetim Kurulu’nun tahvil alım programının yetkisini aşmadığı ve AB’nin İşleyişi Hakkında Antlaşma’nın hükümleri çerçevesinde hareket ettiği belirtildi.

   15 Haziran

  18 Haziran

  Danimarka’da düzenlenen genel seçimlerin galibi sağ koalisyon oldu. Katılım oranının yüzde 85,8 olduğu genel seçimde, Başbakan Helle Thornin Schmidt’in partisi Sosyal Demokrat Parti, yüzde 26,3 oy oranıyla en büyük parti olmasına rağmen sağ koalisyona yenildi. Sosyal Demokrat Parti’yi, sırasıyla, yüzde 21,1 ve yüzde 19,5 oyla Danimarka Halk Partisi ve Liberal Parti takip etti. 179 sandalyeli Danimarka Parlamentosu’nda sağ koalisyon 90, 2011 yılında göreve gelen ve Danimarka’nın ilk kadın başbakanı olan Thorning-Schmidt’in öncülüğündeki merkez sol ise 85 sandalye ile temsil edilecek. Thorning Schmidt, seçim sonuçlarının açıklanmasının ardından partisinin liderliğinden istifa etti.

  18 Haziran

  22 Haziran

  Yunan Hükümeti, Avrupa Komisyonu, AMB ve IMF’den oluşan uluslararası kreditörlere yeni bir mali yardım anlaşması için planladığı ekonomik önlemler paketini sundu.

  22 Haziran

  22 Haziran

  Avro Grubu toplantısında Yunan Hükümeti’nin sunduğu ekonomik önlemler paketi olumlu bir adım olarak değerlendirilirken üzerinde çalışılması gerektiğine işaret edildi. Aynı gün düzenlenen Avro Alanı Devlet ve Hükümet Başkanları Zirvesi’nde AB Konseyi Başkanı Donald Tusk, uzun süredir tehlikeli bir şekilde sürüncemede kalan görüşmelere hız kazandırılması için bu toplantıyı düzenlendiklerini ve Liderlerin, Yunanistan’ın Avro Alanı’ndan çıkışına mahal vermeden siyasi sürecin sorumluluğunu almaları gerektiğini belirtti.  

  22 Haziran

  24 Haziran

  Avro Grubu Yunanistan’ın mali durumunu ve reform planını, görüştü ancak bir sonuca varılamadı. Konunun bir sonraki toplantıda görüşülmeye devam edilmesine karar verildi.  

  24 Haziran

  25 Haziran

  Avro Grubu Ekonomi ve Maliye Bakanları, Yunanlı yetkililerin Avro Grubu toplantısından önce sunduğu ekonomik önlemler paketinin değerlendirileceğini belirttiler. Plan üzerinde anlaşmaya varılmasının, ülke ile devam eden ekonomik programın gözden geçirmesinin başarıyla sonuçlanmasının ve mali yardımın kalan tutarının serbest bırakılmasının ön şartı olduğu ifade edildi.

  Kreditör kurumlar ise Yunan hükümetinin sunduğu ekonomik reform planının kreditör kurumların planından birçok konuda farklılık gösterdiğine işaret ederek Yunanlı yetkililerin kreditör kurumların önerilerini kabul etmesi gerektiğini belirttiler. 

  25 Haziran

  26 Haziran

  Yunan Hükümeti kreditör kurumların Yunanistan’ a ilişkin reform planındaki önerileri reddetti ve söz konusu planı ülkede 5 Temmuz 2015 tarihinde referanduma sunmaya karar verdiklerini açıkladı.

  26 Haziran

  27 Haziran

  Avro Grubu toplantısında Yunanistan ile taraflar arasında anlaşma sağlanamadığı ve Yunanistan’ın kreditörlerin, mali yardım programına karşılık öngördüğü reform programını tek taraflı olarak reddetmesinden üzüntü duydukları belirtildi. Avro Grubu Başkanı Jeroen Dijsselbloem, Avro Grubu toplantısından sonra yaptığı açıklamada, Yunanistan’daki durumu yakından takip ettiklerini belirterek, mali yardım programının sona ermesini takiben ülkeye mali yardım ve destek sağlamaya hazır olduklarını söyledi. Avro Grubu Başkanı Yunanistan’a ilişkin uygun bir karara varılmasını beklediklerini ifade etti.  

  27 Haziran

  28 Haziran

  Yunanistan Parlamentosu, kreditörlerin ülkeye mali yardım koşulu olarak sunduğu yeni ekonomik önlemler paketini halk oylamasına sunma kararı aldı.

  28 Haziran

  30 Haziran

  Yunanistan’ın AB, Avrupa Merkez Bankası ve IMF  ile yürüttüğü mali yardım programının süresi doldu. Ülkenin IMF’ye olan 1,6 milyar avro tutarındaki borç geri ödemesinin süresi de aynı gün doldu.

  30 Haziran
 • 1 Temmuz

  AB Dönem Başkanlığı görevini Lüksemburg üstlendi.

  1 Temmuz

  5 Temmuz

  Yunanistan’da Avrupa Komisyonu, AMB ve IMF’den oluşan kreditör kurumlar tarafından hazırlanan yeni ekonomik önlemler paketine ilişkin gerçekleştirilen referandumda “hayır” oyu çıktı. Yüzde 61 oranında “hayır” oyu çıkan referandumda Yunan halkı, Yunanistan ve kreditör kurumlar arasında görüşülen kurtarma paketinin koşullarını reddetti. 

  5 Temmuz

  8 Temmuz

  Letonya'nın yeni seçilen Cumhurbaşkanı Raimonds Vejonis görevine resmen başladı.

   
  8 Temmuz

  13 Temmuz

  Yunanistan ve kreditör kurumlar arasında uzun süredir devam eden görüşmeler, 86 milyar avroluk üçüncü kurtarma paketine ilişkin anlaşma sağlanmasının ardından sona erdi.

   

  13 Temmuz

  13 Temmuz

  Jeroen Djisselbloem, ikinci kez Avro Grubu Başkanlığı`na seçildi.

  13 Temmuz

  16 Temmuz

  İngiltere, Avrupa Stratejik Yatırım Fonu’na (ASYF) 8,5 milyar avro tutarında katkıda bulunacağını açıkladı. İngiltere’nin katkısının kalkınma bankası British Business Bank aracılığıyla gerçekleştirilmesi öngörüldü. Almanya, İspanya, Fransa, İtalya, Lüksemburg, Polonya, Slovakya ve Bulgaristan’dan sonra ASYF’ye katkı yapan dokuzuncu üye ülke İngiltere oldu.

  16 Temmuz
 • 6 Ağustos

  Polonya'da mayıs ayında yapılan cumhurbaşkanı seçimini kazanan Hukuk ve Adalet Partisi'nden Andrzej Duda, yemin ederek görevine başladı.

  6 Ağustos

  11 Ağustos

  Yunanistan'ın uluslararası kreditörle ile görüşülen üçüncü kurtarma paketi üzerinde anlaşmaya varıldı. Kurtarma paketinin büyüklüğü resmen açıklanmamakla birlikte yaklaşık 86 milyar avro civarında olması ve üç yıllık bir dönemi kapsaması öngörüldü
   

  11 Ağustos

  20 Ağustos

  Yunanistan Başbakanı Aleksis Tsipras istifa etti ve erken seçime gidileceğini duyurdu.

  20 Ağustos
 • 1 Eylül

  AB’nin istatistik kurumu Eurostat, Avro Alanının işsizlik verilerini açıkladı. Söz konusu verilere göre Avro alanında Temmuz 2015’te işsizlik oranı yüzde 10,9’a geriledi. Bu oran, Şubat 2012’den beri en düşük oranı oluşturuyor. 

  1 Eylül

  17 Eylül

  Avrupa Komisyonu, uzun vadeli işsizlerin istihdama katılmaları amacıyla üye ülkelere yönelik bir rehber sundu. Söz konusu rehber, AB’de yeni iş yaratma, ekonomik toparlanma ve sosyal adaletin güçlendirilmesi açısından ekonomik ve sosyal gündemin önemli bir girişimi niteliğini taşıyor.

  Rehber tasarısı üç temel adım ortaya koyuyor:

  - Uzun vadeli işsiz işsizlerin iş bulma kurumlarına kayıt olmalarının teşvik edilmesi;

  - Kayıtlı her uzun vadeli işsiz için bireysel derinlemesine bir değerlendirme sağlanarak ihtiyaçlarının ve potansiyellerinin tespit edilmesi;

  - Bütün kayıtlı uzun vadeli işsizlere mesleki uyum anlaşması sunulması. 

  17 Eylül

  18 Eylül

  ABD Çevre Koruma Ajansı (Environmental Protection Agency - EPA) tarafından, Volkswagen şirketinin ABD pazarında sattığı otomobillerde azot oksit emisyonlarının ölçümünde yanıltıcı bir yazılım hilesi kullanıldığının ortaya çıkarılması, otomotiv devinin büyük bir skandalla yüzleşmesine neden oldu. Skandalın ortaya çıkmasının ardından Volkswagen Grubu’nun CEO’su Martin Winterkorn istifasını sunarken, İsviçre ve Hollanda Volkswagen marka dizel otomobillerin satışını durdurma kararı aldı. Hâlihazırda emisyon sistemleri manipüle edilmiş 11 milyar aracın trafikte olduğu belirtiliyor.

  18 Eylül

  20 Eylül

  Yunanistan’da düzenlenen erken genel seçimleri Radikal Sol Koalisyon Partisi (SYRIZA) kazandı. Katılım oranının yüzde 55 olduğu seçimlerde, Aleksis Tsipras liderliğindeki SYRIZA, oyların yüzde 35,47’sini alarak Yunanistan meclisinde 145 sandalyeye sahip oldu. 21 Eylül 2015 tarihinde Cumhurbaşkanı Prokopis Pavlopulos’tan hükümet kurma yetkisi alan Tsipras, yeniden Başbakanlık görevine getirildi. 

  20 Eylül
 • 4 Ekim

  Portekiz'de düzenlenen genel seçimlerde, halen iktidarda bulunan Portekiz Cephesi (PaF)  birinci parti olarak çıksa da hükümeti kuracak çoğunluğa ulaşamadı.  Sosyal Demokrat Parti (PSD) ve Sosyal Demokrat Merkez-Halk Partisi'nin (CDS-PP) oluşturduğu PaF koalisyonu, 4 yıl öncesine oranla güç kaybederken, oyların yüzde 38,6'sını aldı. 2011 yılındaki seçimlerde yüzde 50,4 oranında oy alarak iktidara gelen PaF, yaşadığı oy kaybı ile 230 sandalyeli parlamentoda 104 milletvekiline sahip oldu.

  4 Ekim

  5 Ekim

  Avustralya, Kanada, Japonya, Malezya, Meksika, Peru, ABD, Vietnam, Şili, Brunei, Singapur ve Yeni Zelanda, son yirmi yılda imzalanan en önemli ticaret anlaşması olarak değerlendirilen Trans-Pasifik Ortaklığı (TPO) üzerinde uzlaşmaya vardıklarını açıkladılar.

  5 Ekim

  6 Ekim

  AB Ekonomi ve Maliye Bakanları toplantısında vergilendirme alanında bir yönerge üzerinde uzlaşı sağlandı. Mart 2014’te sunulan önlemler paketi içinde yer alan söz konusu yönerge tasarısı, vergilendirme alanında idari işbirliğine ilişkin 2001/16/EU sayılı Yönergede değişiklik getiriyor. İlgili yönerge, kurumların vergiden kaçınmalarının önlenmesine yönelik girişimlerden birini teşkil ediyor. Yeni düzenleme, üye ülkeler arasında vergilendirme ve fiyatlandırmayla ilgili sınır ötesi düzenlemeler hakkında bilgi paylaşımı sağlanmasına ilişkin kuralları içeriyor. 

  6 Ekim

  25 Ekim

  Polonya’da düzenlenen genel seçimlerde AB karşıtlığı ile tanınan muhafazakâr Hak ve Adalet Partisi (PiS), Polonya Parlamentosunda salt çoğunluğu elde etti. Açıklanan sonuçlara göre, PiS oyların yüzde 38’i ile 238 sandalyeyi elde ederken, hükümetteki Başbakan Ewa Kopacz başkanlığındaki liberal Yurttaş Platform (PO) yüzde 23,4 ile 135 sandalye elde etti. Açıklanan bilgilere göre katılım oranının yüzde 51,6 olduğu seçimlerin ardından Jaroslaw Kaczynski başkanlığındaki PiS, Polonya’da tek iktidar partisi olma yolunda ilerliyor.  

  25 Ekim
 • 1 Kasım

  Türkiye’de gerçekleşen genel seçimlerin sonuçlarına göre iktidarda bulunan Adalet ve Kalkınma Partisi (AK Parti), meclis çoğunluğunu elde ederek birinci parti oldu. 2002 yılından beri iktidarda olan AK Parti, oyların yüzde 49,4’ünü alarak 317 sandalyeye ulaşırken, sırasıyla, Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) oyların yüzde 25,3'ü ile 134 sandalye, Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) oyların yüzde 11,9’ü ile 40 sandalye aldı. Halkların Demokratik Partisi (HDP) ise yüzde 10 seçim barajını geçerek aldığı yüzde 10,8 oy oranı ve 59 sandalye ile Mecliste temsil edilmeye hak kazandı.

  1 Kasım

  8 Kasım

  Hırvatistan’da 8 Kasım 2015 tarihinde gerçekleşen genel seçimlerin galibi, muhafazakâr Hırvat Demokrat Partisi (HDZ) öncülüğünde kurulan Vatansever İttifakı oldu. Seçim sonuçlarına göre, 151 üyeli mecliste “Vatansever” İttifakı 59, Sosyal Demokrat Parti (SDP) öncülüğündeki “Hırvatistan Büyüyor” İttifakı 56, “Most” İttifakı 19, İstra Demokrat Meclisi (IDS) 3, Slovanija ve Baranija Hırvat Demokratik Birliği (HDSSB) 2, “Milan Bandic 365” Hareketi 2, “Başarılı Hırvatistan” Hareketi 1 ve “Canlı Duvar” Hareketi 1 sandalye elde etti.

   

  8 Kasım

  13 Kasım

  Fransa’nın başkenti Paris’te yedi farklı noktada meydana gelen terör saldırılarında 129 kişi hayatını kaybetti, 352 kişi yaralandı. Cumhurbaşkanı François Hollande, saldırıların sorumlularına karşı acımasız bir mücadele yürüteceklerini açıkladı. Ülke genelinde olağanüstü hal ilan edilirken, sınırlar kapatıldı. 

  13 Kasım

  24 Kasım

  Avrupa Komisyonu, yayımladığı tebliğ ile banka mevduatı için Avro Alanı çapında mevduat sigortası sisteminin oluşturulması ve aynı zamanda bankacılık sektöründeki mevcut diğer risklerin azaltılmasına yönelik önlemler alınması amacıyla öneride bulundu. AB’de kurulması öngörülen Avrupa Mevduat Sigortası Sistemi (AMSS) ile istikrarın ve Bankacılık Birliği’nin güçlendirilmesi amaçlanıyor.

  24 Kasım

  30 Kasım

  Avrupa Komisyonu, Bankacılık Birliği’nde ikinci önemli adımı teşkil eden Tek Çözümleme Mekanizmasına (TÇM) ilişkin hükümetlerarası anlaşmanın üye ülkeler tarafından onaylanmış olmasından memnuniyet duyduğunu açıkladı. 21 Mayıs 2014 tarihinde imzalanan anlaşmanın onaylanmasıyla birlikte, Avro Alanı’nda mali sorunlar yaşayan bankalara yönelik, bu yıl kurulmuş olan Tek Çözümleme Kurulu işler hale gelecek ve Tek Çözümleme Fonu (TÇF) da Avro Alanı’ndaki ulusal fonlarla finanse edilmeye başlanacak. Tek Çözümleme Kurulu banka çözümlemelerine ilişkin tam yetkisini ise 1 Ocak 2016’dan itibaren kullanmaya başlayacak. Böylece TÇM kapsamında Bankacılık Birliği’nde bulunan AB çapında ya da ulusal olarak faaliyet gösteren bankaların tam ve zamanında çözümlenmesi sağlanacak.

  30 Kasım
 • 1 Aralık

  AB istatistik kurumu Eurostat, AB ekonomisinin uluslararası ticaret, doğrudan yabancı yatırımlar ve istihdam olmak üzere, 3 alanda küreselleşme düzeylerini ortaya koyuyor. AB’nin uluslararası ticarete ilişkin yıllar itibarıyla gösterdiği gelişimin ortaya koyulduğu bölümde açıklanan verilere göre, 2009’da azalış gösteren AB’nin ithalat ve ihracatı daha sonra kademeli olarak artış kaydetti. 2014’te ithalat GSYİH’nin yüzde 40’ına, ihracat GSYİH’nin yüzde 43’üne ulaştı. AB’nin dış ticaret verileri üye ülkelerin dışa açık ekonomilere sahip olduklarını, ithalat ve ihracatlarının ise GSYİH’nin önemli bir bölümünü oluşturduğunu ortaya koyuyor.

  1 Aralık

  3 Aralık

  Danimarka’da düzenlenen referandumda halkın yüzde 53’ü, Avrupa Polis Teşkilatı Europol ile işbirliği ve AB’nin Adalet ve İçişleri alanındaki düzenlemelerine katılıma ‘hayır’ dedi. Referandumda AB’nin Adalet ve İçişleri alanındaki düzenlemelerine katılımın reddedilmesi sonucunda Danimarka’nın Europol ile işbirliğini sürdürebilmesi için taraflar arasında ayrı bir anlaşmanın müzakere edilmesi gerekiyor.

  3 Aralık

  12 Aralık

  30 Kasım-11 Aralık 2015 tarihlerinde Paris’te gerçekleşen Birleşmiş Milletler İklim Değişikliği Çerçeve Sözleşmesi’nin (BMİDÇS) 21’inci Taraflar Konferansı’nda (COP 21) yeni bir iklim değişikliği anlaşması onaylandı. Tarihi bir anlaşma olarak nitelendirilen ve 2020 yılından sonra bağlayıcı olacak anlaşma Kyoto Protokolü’nün yerine geçecek.

  12 Aralık

  13 Aralık

  Fransa’da gerçekleşen bölgesel seçimlerin ikinci turunda, iktidardaki Sosyalist Parti ve müttefikleri beş bölge, eski Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy’nin partisi “Cumhuriyetçiler” ise yedi bölge kazandı. Marine Le Pen’in aşırı sağcı partisi Ulusal Cephe (FN) ise hiçbir bölgeyi kazanamadı. İlk turda yüzde 49 olarak gerçekleşen katılım oranının ikici turda yüzde 58,5’e yükseldiği açıklandı. Ülkedeki bölge sayısı daha önce yasal düzenlemeyle 22’den 13’e düşürülmüştü. Söz konusu idari yapının, 1 Ocak 2016 tarihinde yürürlüğe girmesi öngörülüyor. 

  13 Aralık

  14 Aralık

  “Ekonomik ve Parasal Politika” başlıklı 17. fasıl, Brüksel’de gerçekleşen Hükümetlerarası Konferansta müzakereye açıldı. Yaklaşık 2 yıllık bir sürenin ardından açılan 17. fasıl ile birlikte AB sürecinde açılan fasıl sayısı 15’e çıktı. 

  14 Aralık

  17 Aralık

  ABD Merkez Bankası (FED), gösterge faiz oranını 0,25 puan artırarak yüzde 0,25-0,50 aralığına yükseltti. Böylece 2006'dan beri ilk kez faiz artıran FED, yeni bir dönemin de kapısını aralamış oldu.  7 yıldır sıfıra yakın tutulan politika faiz oranı, yüzde 0-0,25 aralığından, yüzde 0,25-0,50 aralığına yükseltildi. FED en son Haziran 2006'da artırdığı faiz oranlarını, ABD'deki mortgage krizinin ekonomiyi çöküşe sürüklemesi nedeniyle hızla indirmeye başlamış ve 16 Aralık 2008'de yüzde 0-0,25 aralığına kadar çekmişti.

  ABD ekonomisine ilişkin beklentilerini de güncelleyen FED büyümeye ilişkin tahminlerini 2016 için yukarı çekti. FED açıkladığı Ekonomik Projeksiyon raporunda 2015 yılı için büyüme tahmini yüzde 2,1’de bıraktı. 2016 için büyüme tahminini yüzde 2,3'ten yüzde 2,4'e çıkarırken, 2017 beklentisini yüzde 2,2; 2018 ve uzun dönem beklentisini yüzde 2 olarak bıraktı.

  17 Aralık

  20 Aralık

  İspanya’da gerçekleştirilen genel seçimlerde iktidardaki muhafazakâr Halk Partisi (PP) birinci sırada oy kazandı, fakat meclisteki çoğunluğunu yitirdi. Partinin İspanya meclisinde çoğunluğu elde etmesi için bu sayının 176 olması gerekiyor. Ancak İspanya Başbakanı Mariano Rajoy’un partisi 350 sandalyeden 123’ünü elde edebildi. İspanya Sosyalist Partisi (PSOE) 90, radikal sol hareketi Podemos 69 ve merkez sağ Ciudadanos ise 40 sandalye kazandı. 

  20 Aralık