KRONOLOJİ

 • 1 Ocak

  Bulgaristan AB Konseyi Dönem Başkanlığı’nı üstlendi. Yeni bir üçlü başkanlık dönemini başlatan Estonya’dan sonra başkanlığı devralan Bulgaristan, 1 Ocak-30 Haziran 2018 tarihleri arasında bu görevi sürdürdükten sonra, 1 Temmuz 2018’de dönem başkanlığını Avusturya’ya devredecek.. Kendi tarihsel ve kültürel değerlerini, Birliğin değerleriyle özdeşleştirerek ülkenin milli sloganını AB Konseyi dönem başkanlığı sloganı haline getirdi: “Birlikten kuvvet doğar.” 27 üyeli AB’nin geleceği üzerine kabul edilen Bratislava Yol Haritası ile Roma Deklarasyonu’ndaki vaatlere olan bağlılığının altını çizen Bulgaristan, dönem başkanlığı için dört öncelik alanı belirlediğini açıkladı: Avrupa’nın geleceği; güvenlik ve istikrar; Batı Balkanlar ve dijital ekonomi.

  1 Ocak

  13 Ocak

  Avrupa Komisyonu, PSD2 (Payment Services Directive - Ödeme Hizmetleri Sağlayıcısı) isimli tüzükte yaptığı değişiklikle 13 Ocak 2018 tarihinden itibaren tüketicilerin online alışverişlerde ödedikleri kredi ve banka kartlarından alınan komisyon uygulamasının kaldırıldığını açıkladı.

  23-26 Ocak

  Davos Zirvesi olarak anılan, Dünya Ekonomik Forumu tarafından düzenlenen yıllık toplantıların 48’incisi, “Parçalanan Dünyada Ortak Gelecek Oluşturmak” ana temasıyla gerçekleşti. Üç günlük zirveye toplam 110 ülkeden yaklaşık 3 bin kişi katılırken, katılımcıların yüzde 21’inin kadın siyasetçi, akademisyen, sivil toplum kuruluşu temsilcisi ve iş kadını olduğu bildirildi. Ayrıca Dünya Ekonomik Forumu buluşmalarında ilk defa toplantıyı düzenleyen yedi eş başkanın tamamen kadınlardan belirlenmesi, cinsiyet eşitliğinin toplantının gündemindeki önemini bir defa daha vurguladı. Toplantı programı, çok kutuplu bir dünyada hassas küresel problemlerin ortak çıkarlar doğrultusunda uluslararası işbirliği ile çözümüne odaklanırken, “Önce Amerika” sloganıyla korumacılık yanlısı tutumunu saklamayan ABD Başkanı Donald Trump dikkatleri üzerine çekti.

  23-26 Ocak

  27 Ocak

  Çekya’da Cumhurbaşkanlığı yarışını, göçmen karşıtı ve Rusya-Çin ekseninde politikalarıyla tanınan popülist lider Milos Zeman kazandı. 12-13 Ocak 2018 tarihlerinde ilk turu yapılan seçimlerde 9 adaydan hiçbiri seçimi kazanmak için gerekli olan yüzde 50'lik oy oranına ulaşamadı. Seçimlerin ikinci turunda oyların yüzde 52’sini alan Milos Zeman, ikinci aday Jiri Drahost’u geride bırakarak cumhurbaşkanlığı seçimlerinin galibi oldu. Bu seçimle birlikte 2013 yılından beri cumhurbaşkanlığı görevinde bulunan Milos Zeman 5 yıl daha bu görevi sürdürecek. Cumhurbaşkanının 2013’ten itibaren halk tarafından seçildiği Çekya’da 8 milyon seçmenin yüzde 66,5’inin  oy verdiği kaydedildi. 

  27 Ocak
 • 1 Şubat

  Avrupa Komisyonu, Avrupa Parlamentosunun desteğiyle sanal ödeme yöntemi olan “Blockchain” teknolojisindeki kilit gelişmeleri izlemek için oluşturduğu AB “Blockchain Gözlem ve Forumu”nun açılışını yaptı.

  2 Şubat

  Avro Alanı’nda işsizlik oranı 2017  yılı aralık ayında kaydedilen yüzde 8,7 ile 2009’dan beri en düşük seviyeye indi.

  4 Şubat

  GKRY’de ikinci turu gerçekleşen başkanlık seçimlerinde, merkez sağ Demokratik Seferberlik Partisi’nin (DİSİ) adayı Nikos Anastasiadis, sol görüşlü Emekçi Halkın İlerici Partisi’nin (AKEL) desteklediği bağımsız aday Stavros Malas’ı geride bırakarak ikinci kez başkan seçildi. Seçimlerin 28 Ocak 2018 tarihinde gerçekleşen ilk turunda yarışan dokuz adaydan hiçbirinin oy çokluğunu elde edememesi üzerine oyların yüzde 35’ini alarak ilk sırada yer alan mevcut Rum lider Anastasiadis ve yüzde 30 ile ikinci sırada yer alan eski Sağlık Bakanı Malas, ikinci turda karşı karşıya gelecek isimler olmuştu. Yüzde 73’lük katılım oranıyla gerçekleşen 2018 seçimlerinin ikinci turunda da benzer bir tablo ortaya çıktı ve oyların yüzde 56’sını alan Anastasiadis beş yıl süreyle daha Rum Yönetimi’nin başkanı olmaya hak kazandı.

  4 Şubat

  5 Şubat

  Avrupa Komisyonu, kişilerin, malların, hizmetlerin ve sermayenin AB içerisinde serbest dolaşımını temel alan Tek Pazar ekonomisine geçişin 25’inci yılını kutladı.

  5 Şubat

  7 Şubat

  Avrupa Komisyonunun 7 Şubat 2018 tarihinde açıkladığı Kış Ara Dönem Ekonomik Tahmin Raporu AB ve Avro Alanı ekonomisinin mevcut durumuna ve kısa vadedeki geleceğine yönelik umut verici bir tablo ortaya koyuyor. Komisyonun son ekonomik tahmin raporunda açıklanan verilere göre AB ve Avro Alanı ekonomisi 2017’de kaydettiği yüzde 2,4 büyüme oranıyla son 10 yılın en yüksek seviyesine ulaştı. Bu oran mali krizin ortaya çıkmasından bu yana AB’de kaydedilen en yüksek seviye olması itibarıyla dikkat çekerken mevcut durum ve gelecek açısından da olumlu sinyaller veriyor. Büyümede bu güçlü performansın devam ederek hem AB’de hem de Avro Alanı’nda 2018’de yüzde 2,3 ve 2019’da yüzde 2 oranında gerçekleşeceği tahmin ediliyor. Öte yandan önümüzdeki dönemde işsizlik ve kamu açığı oranları azalırken yatırımların da artması öngörülüyor.

  7 Şubat

  19 Şubat

  Avro Grubu Toplantısı’nda Yunanistan ve İrlanda’nın ekonomik durumları değerlendirildi. Toplantıda Avrupa İstikrar Mekanizması’nın Yunanistan ile yürütülen programın 3’üncü gözden geçirmesi hakkında bilgi verilerek ülkenin ekonomik programında üzerinde anlaşılan adımların atılmış olması memnuniyetle karşılandı. İrlanda’ya ilişkin olarak ise Avrupa Komisyonu, Avrupa Merkez Bankası ve IMF tarafından yürütülen kurtarma programı sonrası sekizinci gözetim misyonunun ülkeye yönelik bulguları ele alınarak ülkenin gösterdiği güçlü ekonomik performans memnuniyetle karşılandı.

  Avro Grubu toplantısında ele alınan diğer bir başlık olan Ekonomik ve Parasal Birliğin Derinleştirilmesi konusuna ilişkin olarak, Haziran ayına kadar şu konular üzerinde çalışılması üzerinde büyük ölçüde anlaşmaya varıldı: Avrupa İstikrar Mekanizması’nın Tek Çözümleme Fonu’na garanti desteği sağlamaya yönelik muhtemel rolü; bu mekanizmanın programlarda ve kriz yönetimindeki görevleri ve etkileri; borçların sürdürülebilirliği ve araçların gözden geçirilmesi.