KRONOLOJİ

 • 1 Ocak

  İstanbul’da Ortaköy semtinde bulunan Reina adlı gece kulübünde yeni yıl kutlamaları sırasında silahlı terör saldırısı düzenlendi. Saldırı sonucunda  16’sı yabancı  uyruklu 39 kişi hayatını kaybetti, 70 kişi ise yaralandı. 

  1 Ocak

  1 Ocak

  Malta AB Konseyi Dönem Başkanlığı görevini Slovakya’dan devraldı. Malta 1 Ocak-30 Haziran 2017 tarihleri arasında AB Konseyi Dönem Başkanlığı’nı yürütecek olan Malta Hollanda, Slovakya, Malta “Üçlü Programının” (Trio) son ayağını oluşturuyor. Malta, AB Konseyi Dönem Başkanlığı önceliklerinde göç krizi, Tek Pazar, güvenlik, sosyal kapsayıcılık, komşuluk politikası ve denizcilik üzerine yoğunlaşıyor. Malta’nın AB Konseyi Dönem Başkanlığı önceliklerinin başında şu konular yer alıyor: 

  - Göç krizine yönelik olarak Orta Avrupa İltica Sistemi’nin güçlendirilmesi ve 160 bin kişinin yeniden yerleştirilmesine ilişkin kuralların daha iyi bir şekilde uygulanmasının sağlanması; 

  - Tek Pazar ve Sermaye Piyasaları Birliği çerçevesinde yürütülecek eylemlerin KOBİ’lerin geliştirilmesi, büyüme ve istihdamın artırılmasına yönelik adımların atılması;

  - Güvenlik alanında AB’de son bir yılda meydana gelen terör olaylarından sonra teröre karşı mücadelenin pekiştirilmesi;

  - Sosyal kapsayıcılık alanında kadınların iş piyasasına katılımlarının geliştirilmesi;

  - AB’nin komşuluk politikasına ilişkin olarak alanında Libya’da istikrarın geliştirlmesi, Tunus’ta demokratikleşme sürecinin güçlendirilmesi ve böylelikle AB’nin güneyine daha fazla odaklanılması;

  - Denizcilik alanında AB’nin uluslararası okyanus yönetişimine ilişkin daha uyumlu, kapsamlı ve etkin  politika belirlemesi hedefleniyor.

   

  1 Ocak

  1 Ocak

  Finlandiya’da yaklaşık 2 bin işsiz kişiye 560 avro bedelinde temel gelir ödeme denemesi başlatıldı. Temel gelir ödemesinin, rastgele seçilen 2 bin işsize iki yıl boyunca herhangi bir sınırlama olmaksızın ödeneceği belirtildi. Finlandiya hükümeti, bu adımla yüzde 8 civarındaki işsizlik oranını azaltmayı hedeflediğini açıkladı. İsviçre’de Haziran 2016’da, ülkede yaşayan herkese 2 bin 500 isviçre frangı (2 bin 200 avro) temel gelir ödenmesi konusu referandumda oylanmış ve hayır sonucu çıkmıştı. 

  1 Ocak

  1 Ocak

  Birleşmiş Milletler Genel Sekreterliği görevine eski Portekiz Başbakanı Antonio Guterres başladı., Güney Kore eski Dışişleri Bakanı Ban Ki-Moon’dan görevi devralan Guterres’ın bu görevini  31 Aralık 2021’e kadar sürdüreceği bildirildi. 

  1 Ocak

  17 Ocak

  Avrupa Parlamentosu (AP) başkanlığına, Avrupa Halk Partisi (EPP) adına seçimlere katılan ve Liberal grubun desteğini alan İtalyan Parlamenter Antonio Tajani seçildi. En çok oyu alan iki adayın yarıştığı AP başkanlık seçiminin dördüncü turunda. EPP grubu adayı Tajani 351 oy alırken, Sosyal Demokratlar adına seçime katılan İtalyan Gianni Pittella ise 282 oyda kaldı.

  17 Ocak

  17-20 Ocak

  17-20 Ocak Dünya Ekonomik Forumu 100'den fazla ülkeden yaklaşık 3 bine yakın siyasetçi ve iş dünyasından liderlerin katılımıyla İsviçre’nin Davos kasabasında gerçekleşti. Davos Zirvesi her yıl dünyanın küresel, bölgesel ve endüstriyel gündemini şekillendirmek ve işbirliği faaliyetleri için en önemli yaratıcı güç niteliğinde bulunuyor. Düzenlendiği kasabanın ismiyle, “Davos Zirvesi” olarak anılan ve bu yıl 47’incisi düzenlenen Dünya Ekonomik Forumu’nun ana teması “Duyarlı ve Sorumlu Liderlik" idi. Bu yılki zirve küresel iş birliğinin güçlendirilmesi, ekonomik büyümenin canlandırılması, piyasa kapitalizminin düzenlenmesi ve 4'üncü Sanayi Devrimi'ne hazırlanma konularına odaklandı. 

   

   

  17-20 Ocak

  20-23 Ocak

  Donald Trump, ABD’nin 45’inci başkanı olarak görevine başladı. Trump göreve geldiği ilk gün kamuoyunda "Obamacare" olarak bilinen ve eski başkan Obama döneminde yürürlüğe giren sağlık reformu yasasının  iptalini öngören metni imzaladı.

  Trump, ayrıca şu üç alanda başkanlık emrine imza attı:

  - Askeriye hariç federal işe alımların dondurulması;

  - ABD dışında kürtajı sağlayan ya da teşvik eden Amerikan sivil toplum kuruluşlarına federal fonların dondurulması;

  - ABD’nin Trans-Pasifik Ortaklığından (Trans-Pacific Partnership, TPP) çekilmesi.

  Daha çok ticaret ve ekonomiye odaklanan Trump, Beyaz Saray'da toplanan iş dünyası liderlerine, vergilerde önemli oranda indirime gidileceğini ve düzenlemeleri basitleştireceğini ifade etti. Ayrıca, ABD dışında ticari faaliyette bulunan Amerikan şirketlerini tehdit ederek bu şirketlerin ürünlerinin yurda getirilmesi halinde yüksek gümrük vergileri uygulayacaklarını belirtti.

  20-23 Ocak
 • 12 Şubat

  Almanya’da Federal Seçiciler Kurulu’nun bin 260 üyesi Almanya Federal Cumhuriyeti’nin yeni cumhurbaşkanını seçti. İktidar partileri olan Hristiyan Birlik Partileri (CDU/CSU) ve Sosyal Demokrat Parti’nin (SPD) ortak adayı ve eski Dışişleri Bakanı olan Frank-Walter Steinmeier bin 260 üyeden 931’nin oyunu alarak Almanya Federal Cumhuriyeti’nin 12’nci cumhurbaşkanı seçildi. 61 yaşındaki sosyal demokrat Frank-Walter Steinmeier, Merkel hükümetinde dışişleri bakanı olarak görev yapıyordu. 

   

  12 Şubat

  13 Şubat

  Avrupa Komisyonu Kış Dönemi Ekonomik Tahmin Raporu’nu yayımladı. Raporda AB’nin geçen yıl olumsuz küresel gelişmelere karşı dayanıklılık gösterdiği, ekonomik toparlanmanın bu yıl ve önümüzdeki yıl da sürmesinin beklendiği belirtiliyor. AB ekonomisi 2016’nın ikinci yarısında büyümenin beklenenden daha yüksek performans sergiledi ve 2017’ye daha iyi bir başlangıç yaptı. GSYH Avro Alanı’nda art arda 15 çeyrek dönem artış gösterdi. Durgunluk döneminden en fazla etkilenen üye ülkelerin dahi geçtiğimiz yıl büyüme eğilimine girdikleri tahmin ediliyor. 2008’den beri ilk defa, hemen bütün AB ülkelerinin ekonomilerinin 2016-2018 döneminde büyümeleri bekleniyor. Buna göre 2016-2017 ve 2018’i kapsayan 3 yıllık dönemde ekonomik tahminler bütün üye ülkelerin büyüme göstereceğini ortaya koyuyor.

  Avrupa Komisyonu geçen yılki performansını göz önüne alarak önümüzdeki döneme ilişkin büyüme tahminlerini hem Avro Alanı hem de AB için sonbahar dönemindeki tahminlere kıyasla yükseltti. Yeni ekonomik tahminlere göre, Avro Alanı GSYH’sinin 2017’de yüzde 1,6 ve 2018’de yüzde 1,8 artması öngörülüyor. Raporda, istihdam artışının da gücünü sürdürürken işsizlik oranının kriz öncesi dönemdeki seviyeleri yakalayamamasına rağmen azalmaya devam ettiği belirtiliyor. Özel tüketimin ise büyümenin itici gücü olmaya devam ettiğine işaret ediliyor.  

   

   

   

   

  13 Şubat
 • 1 Mart

  Avrupa Komisyonu, AB’nin geleceğine dair bir Beyaz Kitap yayımladı. Avrupa Komisyonu Başkanı Jean-Claude Juncker, Avrupa Parlamentosu’nda yaptığı “Birliğin Durumu” konuşmasında tanıttığı Beyaz Kitap ile Roma Antlaşması’nın 60’ıncı yıldönümünde ve Brexit sonrası, 2025 yılına kadar AB’nin geleceğine dair olası 5 senaryoyu ortaya koydu:

  - AB’nin mevcut şekliyle yani parçalı yapısı ile devam etmesi;

  - AB’nin daha gevşek bir İç Pazara indirgenmesi ve mevcut şekilde avro ile Schengen alanı gibi derin ve ortak politikaların terk edilmesi;

  - İstekli üyelerin savunma, güvenlik, sosyal politika gibi alanlarda daha ileri entegrasyona gidebileceği çok katmanlı bir modele dönüşmesi;

  - AB’nin müdahil olduğu konuların azaltılması ancak bu konularda daha etkili olmasının sağlanması, örneğin Avrupa Telekom İdaresi, Terörle Mücadele Ajansı gibi yeni birimlerin oluşturulması;

  - AB’nin daha da entegre ve derin bir Birlik haline gelmesi ve üye devletlerin daha fazla egemenlik paylaşarak, ortak politikalarını çoğaltması.

  Beyaz Kitap, Komisyonun, Avrupa projesinin geleceği için AB genelinde başlatılacak tartışmaya katkısını oluşturuyor. Avrupa Komisyonu Başkanı Juncker, ulusal, yerel, bölgesel boyutlarda ve sivil toplum düzeyinde de sürdürülecek geniş çaplı bu tartışmada öne çıkan görüşleri, Eylül 2017’de gerçekleştireceği “Birliğin Durumu” konuşmasında kendi görüşlerini de katarak ilerletmeyi hedefliyor. Aralık ayına kadar Komisyonun, AB’nin sosyal boyutunun güçlendirilmesi, Ekonomik ve Parasal Birliğin derinleştirilmesi, küreselleşme, Avrupa’da savunmanın geleceği ve AB finansmanın geleceği konularında bir politika notu yayımlaması öngörülüyor. 

  1 Mart

  15 Mart

  Hollanda’da gerçekleştirilen genel seçimlerin galibi Başbakan Mark Rutte’nin partisi VVD oldu. Açıklanan sonuçlara göre, Rutte’nin lideri olduğu Özgürlük ve Demokrasi İçin Halk Partisi (VVD), ülkenin 150 üyeli meclisinde 31 sandalye elde etti.  Göçmen karşıtı söylemleri ile tanınan Geert Wilders’in liderliğindeki Özgürlük Partisi (PVV) ise sandalye sayısını 15’ten 19’a yükseltti. Buna karşın, Başbakan Rutte’nin koalisyon ortağı İşçi Partisi (PvdA) ise 38 sandalyeden 9’a düşerek en büyük azalışı yaşayan parti oldu. Diğer partilerin mecliste kazandıkları sandalye sayısı şu şekilde gerçekleşti: Hristiyan Demokrat Çağrı (CDA, 19), Demokratlar 66 (D66, 19), Yeşil Sol (16), Sosyalist Parti (14). 

  15 Mart

  26 Mart

  Erken seçim için sandık başına giden Bulgaristan’da zafer eski Başbakan Boyko Borisov’un lider olduğu merkez sağ partisi GERB’in oldu. Bulgaristan Merkez Seçim Komisyonu tarafından yapılan açıklamaya göre, yüzde 4’lük seçim barajını geçen beş parti parlamentoya girmeye hak kazandı. Buna göre, eski Başbakan Borisov’un lideri olduğu Bulgaristan’ın Avrupalı Gelişimi İçin Yurttaşlar Partisi (GERB) oyların yüzde 35,55’ini alarak birinci parti oldu. GERB’i sırasıyla, yüzde 27,02 ile Bulgaristan Sosyalist Partisi (BSP), yüzde 9,12 ile radikal sağ partiler koalisyonu Birleşik Vatanseverler ve yüzde 8,94 ile Bulgaristan Türklerinin en önemli siyasi temsilcisi olan Hak ve Özgürlükler Hareketi (HÖH) takip etti.  

  26 Mart

  29 Mart

  İngiltere’nin AB Büyükelçisi Tim Barrow, AB Konseyi Başkanı Donald Tusk’a Brexit sürecini resmen başlatacak olan resmi mektubu elden teslim etti. 

  29 Mart
 • 16 Nisan

  Türkiye’de gerçekleştirilen referandum sonuçlarına göre Cumhurbaşkanlığı sistemine geçişi öngören Anayasa değişikliği paketi yüzde 48,6 hayır oyuna karşı yüzde 51,4 evet oyu ile kabul edildi. Anayasa değişikliklerinin Kasım 2019’da uygulanması öngörülüyor. 

  16 Nisan

  23 Nisan

  Fransa’da gerçekleştirilen cumhurbaşkanlığı seçiminin birinci turunda, eski Ekonomi Bakanı ve Yürüyüş hareketi (En Marche) lideri Emmanuel Macron yüzde 24,01 ile birinciliği elde ederken, aşırı sağcı Ulusal Cephe (Front National) lideri Marine Le Pen ise yüzde 21,30 ile ikinci oldu. Böylece, Emmanuel Macron ve Marine Le Pen, 7 Mayıs’ta gerçekleşecek ikinci tura kaldı. Ülkenin Beşinci Cumhuriyet tarihinde ilk defa iki büyük partinin birinci turda elenmesi dikkati çekiyor. Eski Başbakan ve Cumhuriyetçilerin adayı François Fillon, yüzde 20,01 ile üçüncülüğü elde ederken, Sosyalist Parti adayı Benoit Hamon ise yüzde 6,3 ile beşinci sırada yer aldı. Sosyalist Parti’nin 1969’dan beri en düşük oyu aldığı seçimde yüzde 19,58 ile aşırı solun adayı Jean-Luc Melenchon ise dördüncülükte kaldı.  

  23 Nisan
 • 7 Mayıs

  Fransa’da gerçekleştirilen cumhurbaşkanlığı seçiminin ikinci turunda, eski Ekonomi Bakanı ve Yürüyüş hareketi (En Marche) lideri Emmanuel Macron, oyların yüzde 66,10’unu elde ederek Fransa Cumhuriyeti’nin yeni cumhurbaşkanı seçildi. Macron’un rakibi ve aşırı sağ parti Ulusal Cephe (Front National) lideri Marine Le Pen ise oyların yüzde 33,90’ını alarak mağlup oldu. 39 yaşındaki Macron, Fransa’nın siyasi tarihinin en genç cumhurbaşkanı oldu. 

   

  7 Mayıs

  11 Mayıs

  Avrupa Komisyonunun 2017 Yılı Bahar Dönemi Ekonomik Tahmin Raporu’nu yayımladı. Raporda AB’de ekonomik toparlanmanın 5’inci yılına girdiği ve bunun yansımasının bütün üye ülkelerde görüldüğü, büyümenin istikrarlı bir şekilde 2017 ve 2018’de de devam etmesinin beklendiği belirtildi. Raporda GSYH artışının Avro Alanı’nda 2017’de yüzde 1,7 ve 2018’de yüzde 1,8 oranında, AB’de ise 2017’de ve 2018’de yüzde 1,9 oranında gerçekleşeceği tahmininde bulunuldu. Birçok gelişmiş ve yükselen ekonomide 2016’nın son döneminde ve 2017’nin başında büyümenin hız kazandığına dikkat çekilirken AB dışındaki dünya ekonomisinde büyümenin 2016’da kaydedilen 3,2 oranından 2017’de yüzde 3,7’ye ve 2018’de yüzde 3,9’a yükseleceği öngörüldü.

  Raporda AB’de büyümenin son yıllarda itici gücü olan özel tüketimin 2016’da son 10 yıldaki en yüksek hızına ulaştığına dikkat çekilerek, bunun 2018’de enflasyonda beklenen hafif azalışın etkisiyle özel biraz daha artacağı tahmininde bulunuldu.  Yatırımların ise gittikçe artmakla birlikte büyümenin mütevazı seviyede kalması nedeniyle bu artışın sınırlı bir düzeyde kalmasının beklendiği belirtildi.

  11 Mayıs

  22 Mayıs

  İngiltere’nin kuzeybatısındaki Manchester kentinde terör saldırısı yaşandı. ABD'li şarkıcı Ariane Grande'nin konser verdiği Manchester Arena'da yaşanan patlamada 22 kişi hayatını kaybetti, 59 kişi yaralandı. İngiliz polisi, patlamanın bombalı intihar saldırısı sonucu meydana geldiğini ve ölenler arasında çocukların da olduğunu açıkladı. İngiliz polisi ayrıca bombalı saldırıyı düzenleyen kişinin adını Salman Abedi olarak açıkladı.

  22 Mayıs
 • 8 Haziran

  Birleşik Krallık’ta gerçekleştirilen erken seçimlerin sonuçlarına göre iktidardaki Theresa May'in liderliğindeki Muhafazakâr Parti mecliste çoğunluğu kaybetti. 2015’teki seçimlerde 331 sandalye alarak mecliste çoğunluğu elde etmiş olan Muhafazakâr Parti’nin sandalye sayısı son seçimde 314’e düştü ve Parti tek başına iktidar için gerekli 326 milletvekiline ulaşamadı. Jeremy Corbyn’nin liderliğindeki ana muhalefetteki İşçi Partisi ise meclisteki milletvekili sayısını 34 sandalye artırarak 266’ya çıkardı. Liberal Demokrat Parti (LDP) de milletvekili sayısını 6 sandalye artırarak 14'e çıkarırken ayrılıkçı İskoç Ulusal Partisi’nin (SNP) milletvekili sayısı 22 azalarak 34'e düştü ve parti, seçimin kaybedenleri arasına girdi. Parlamentodaki 650 milletvekilliği için 191'i bağımsız, toplam 3 bin 304 aday yarıştı. Brexit referandumunda yıldızı parlayan aşırı sağcı Birleşik Krallık Bağımsızlık Partisi (UKIP) ise seçim sonuçlarına göre milletvekili çıkaramadı. Seçim yarışında, 68 siyasi parti yer aldı.

  8 Haziran

  18 Haziran

  Fransa’da gerçekleştirilen genel seçimlerin ikinci turunda galip, yüzde 43,06 oy oranı ile Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’un partisi La République en Marche (Cumhuriyet Yürüyüşü Hareketi, LREM) oldu. LREM, 308 sandalye elde etti. Macron’un partisinin ortağı Modem ise (Demokratik Hareket), yüzde 6,06 oy ile 42 sandalyeye hak kazandı. Fransa’nın geleneksel orta sağ ve orta sol partileri ise önemli oranda gerileme yaşadı. Eski Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy’nin partisi Les Républicains (Cumhuriyetçiler, LR), yüzde 22,23 ile 113 sandalyeyi elde ederek Ulusal Meclis’te en önemli muhalefet partisi konumuna geldi. Ancak, 2012 seçimlerine kıyasla parti 75 sandalye kaybetti. Sosyalist Parti ise, yüzde 5,68 ile sadece 29 sandalye koruyarak 1969 yılından beri tarihinin en büyük hezimetini yaşadı. Radikal sol France Insoumise (Boyun Eğmeyen Fransa, FI) hareketi, yüzde 4,86 ile 17 sandalye, aşırı sağ Front National (Ulusal Cephe, FN) yüzde 8,75 ile 8 sandalye alarak Ulusal Meclis’teki konumunu güçlendirdi. Fransa’da gerçekleştirilen genel seçimler, kayıtlı seçmenlerin yüzde 57,36’sının ikinci turda oy vermemesi nedeniyle Beşinci Cumhuriyet’in en az katılımına şahit oldu. 

  18 Haziran

  19 Haziran

  Birleşik Krallık AB ile Brexit müzakerelerine Brüksel'de başladı.  Birleşik Krallık’ı AB’den Ayrılma İşlerinden Sorumlu Bakan David Davis, AB'yi de Başmüzakereci Fransız Michel Barnier’nin temsil ettiği müzakerelerin ilk turunda taraflar, öncelikler ve tarihler konusunda anlaşmaya vardı. Görüşmelerin AB'nin istediği gibi sıralı bir şekilde yapılması ve ilk etapta vatandaş hakları, İrlanda ile Birleşik Krallık'a bağlı Kuzey İrlanda arasındaki sınır sorunu ve ayrılığın mali faturasını kapsayan geri çekilme, ardından ilişkilerin geleceği ve son olarak da geçiş döneminin ele alınması planlanıyor. Buna göre, Birleşik Krallık’ın müzakerelerin başında görüşülmesini istediği Brexit sonrası ilişki modeli, AB Konseyinin yeterli ilerleme kaydedildiğine karar vermesi durumunda görüşülmeye başlanması öngörüldü.

  Sonbahara kadar her ay bir hafta görüşme yapılması planlanırken her şey takvime uygun şekilde ilerlediği takdirde müzakerelerin iki yıl sürmesi ve Birleşik Krallık’ın Mart 2019'da AB’den ayrılması hedefleniyor.

  19 Haziran
 • 1 Temmuz

  AB Konseyi Dönem Başkanlığı’nı Malta’dan sonra Estonya üstlendi. Estonya’nın bu görevi üstlenmesiyle beraber yeni bir üçlü Başkanlık dönemine de geçilmiş oldu. Brexit ile beraber Birleşik Krallığın AB Konseyi Dönem Başkanlığı’nın iptal edilmesiyle, sıradaki üye ülke olan Estonya, görevi devraldı. Estonya’nın bu görevi üstlenmesiyle beraber yeni bir üçlü başkanlık dönemine (Trio) de geçildi. Estonya’nın altı aylık dönem başkanlığı ile başlayan yeni Trio dönemi sırasıyla Bulgaristan ve Avusturya ile devam edecek. 

  Estonya’nın AB Konseyi Dönem Başkanlığı sürecinde benimsenen önceliklerinin; ülkenin “AB politikası” olarak açıklanan ve 2015-2019 dönemini kapsayan çalışma programı çerçevesindeki  öncelikleri şu şekilde belirlendi:

  - Açık ve yenilikçi bir Avrupa ekonomisi, 
  - Güvenli ve emniyetli bir Avrupa,
  - Dijital bir Avrupa ve verilerin serbest dolaşımı,          
  - Kapsayıcı ve sürdürülebilir bir Avrupa olarak belirlenmiş bulunuyor.

  1 Temmuz

  6 Temmuz

  AB ve Japonya, 7-8 Temmuz tarihlerindeki G20 Zirvesi’nden bir gün önce toplanan AB-Japonya Zirvesi’nde Ekonomik Ortaklık Anlaşması (Economic Partnership Agreement) adını taşıyan STA’yı imzaladıklarını açıkladı. ABD Başkanı Donald Trump’ın korumacılık politikalarına hız verdiği bir dönemde AB’nin Japonya ile STA imzaladığını duyurması, serbest ticareti teşvik etmeye yönelik stratejik bir adım olarak görülüyor. 

  6 Temmuz

  7-8 Temmuz

  Dünyanın en büyük ekonomisine sahip 19 ülkesi ile AB'nin oluşturduğu G20'nin 12’inci olağan zirvesi Almanya'nın Hamburg şehrinde gerçekleşti. İki gün süren zirvenin ana gündem maddelerini terörizm, uluslararası ticaret, göç ve mülteci sorunuyla küresel ısınma oluşturdu.

  7-8 Temmuz